590 Kingston Road
London, SW20 8DN

Bez względu na widmo Brexitu firma w Anglii jest wciąż najczęstszym wyborem wśród polskich przedsiębiorców szukających bezpiecznego i wygodnego miejsca do prowadzenia biznesu. Wśród firm przenoszących się do Anglii największy odsetek stanowią działalności niewymagające posiadania ”zakładu” w rozumieniu ustawy o PIT na terenie Polski. Dlatego w tym poście wyjaśnimy jak założyć firmę w Anglii, jeśli działalność spełnia odpowiednie warunki do przeniesienia.

Brytyjska spółka limited, czyli najpopularniejsza forma działalności w Anglii. 

Zastanawiając się jak założyć firmę w Anglii, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czym jest spółka limited? Najprościej rzecz ujmując jest to odpowiednik polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Spółki Ltd. posiadają osobowość prawną, z finanse spółki limited są odrębne od finansów właścicieli firmy.

Krok 1 jak założyć firmę w Anglii: Wybór nazwy

Wybierając nazwę dla firmy w Anglii trzeba kierować się prostym kluczem, który daje sporą dowolność. Jednak warto zaznaczyć, że nazwa spółki limited nie może sugerować związku z już istniejącymi firmami, jak np. Nike oraz nie może zawierać słów sugerujących działalność objętą ścisłym nadzorem lub szczególnymi przepisami jak np. Bank czy Trust. Nazwa spółki ltd. naturalnie nie może zawierać słów powszechnie uznanych za obelżywe lub mogące kogoś urazić. 

Krok 2 jak założyć firmę w Anglii: Adres firmy 

Jeśli nazwa dla firmy jest już wybrana pora zatroszczyć się o jej adres. Spółka musi być zarejestrowana na terenie Anglii, Walii, Szkocji lub Irlandii Północnej. Adres ten podawany jest do urzędu rejestracyjnego i skarbowego, z których w przyszłości będzie przychodziła oficjalna korespondencja urzędowa. Jako adresu rejestracyjnego spółki limited można wykorzystać swój adres zamieszkania w UK, jeśli pozwala na to umowa najmu lub skorzystać z oferty biur księgowych. Poza adresem rejestracyjnym spółki mogę (ale nie muszą) posiadać inne adresy, tzw. adresy handlowe, pod którymi będą prowadzić fizyczne działania biznesowe.

Krok 3 jak założyć firmę w Anglii: Struktura

Nazwa dla firmy została wybrana, oraz posiada adres rejestracyjny, czas pomyśleć o jej strukturze. Spółka limited musi posiadać co najmniej jednego udziałowca i dyrektora, który może być tą samą osobą. Funkcja sekretarza spółki nie jest już obowiązkowa. Minimalny wymagany wiek do rejestracji firmy w Anglii to 16 lat. Oczywiscie osób w strukturze firmy może być więcej i sami o tym decydujemy. Jeśli skład osobowy został już ustalony, ostatnią kwestią jest kapitał spółki ltd. Wartość udziałów spółki można ustalić minimalnie na 1 funt brytyjski, a kapitał założycielski wystarczy zadeklarować. Standardowo przyjęło się jednak, że kapitał wynosić będzie 1000 akcji po funcie każdą. W momencie rejestracji należy określić również obszar działalności spółki, który ma charakter informacyjny, a nie ograniczający.

Krok 4 jak założyć firmę w Anglii: Rejestracja firmy on-line

Rejestracja spółki limited polega na jej zgłoszeniu w urzędzie rejestracyjnym, a później na rejestracji do urzędu skarbowego (HMRC) w sektorze podatku dochodowego. Rejestracje można wykonać “papierowo”, co polega na uzupełnieniu angielskich formularzy urzędowych, złożeniu przysięgi przed prawnikiem, itd. Trwa to dłużej, narażone jest na większe ryzyko błędów i jest znacznie droższe.

Wygodniejsze, szybsze i tańsze jest zlecenie agentowi rejestracyjnemu założenia firmy w Anglii. Zweryfikowany agent posiada uprawnienia do rejestracji online firmy w Anglii w każdym z urzędów. Procedura taka jest ekspresowa, gdyż trwa około 24 godzin, prostsza, gdyż agent wyeliminuje błędy, a niejednokrotnie tańsza niż wykonywanie tego samodzielnie. 

Po rejestracji w urzędzie rejestracyjnym, agenci często dokonują także poprawnych wpisów celem ujednolicenia okresów finansowych w każdym z urzędów. Niepoprawny wpis może bowiem spowodować stworzenie dwóch różnych okresów rozliczeniowych co spowoduje podwojenie kosztów obsługi księgowej.

Po poprawnej rejestracji otrzymasz mailowo i papierowo dokumenty firmowe. 

Brawo! Twoja firma w Anglii została założona! 

Jak założyć firmę w Anglii – Co dalej?

Rejestracja firmy w Anglii, to pierwszy krok w drodze do zapewnienia firmie odpowiednich warunków do rozwoju. Proste przepisy, niskie podatki, możliwość zarządzania firmą z dowolnej części świata, to tylko niektóre z korzyści z przeniesienia firmy do Anglii. Kolejne kroki, które stoją przed Tobą jako świeżo upieczonym dyrektorem spółki limited to poznanie obowiązków i ważnych dat skarbowych dotyczących spółki, założenie konta bankowego dla firmy, oraz rozliczenie spółki. Więcej informacji w artykułach:

Obowiązki dyrektora brytyjskiej spółki limited

7 dat, które musi znać każdy dyrektor spółki limited

Księgowość spółki limited

Jak założyć konto bankowe dla spółki limited

P.S. 

Nie wiesz czy Twoja firma może zostać bezpiecznie przeniesiona do Anglii? Skorzystaj z darmowej konsultacji z naszym doradcą. Chętnie odpowiemy na Twoje pytania, a w razie potrzeby zajmiemy się rejestracją firmy w Anglii oraz obsługą księgową.  

info@firmawanglii.pl     +48 22 2701 282     +44 208 540 3282     Formularz kontaktowy

Dodaj komentarz