590 Kingston Road
London, SW20 8DN

Założenie firmy w Anglii wiąże się nie tylko z korzyściami, ale również obowiązkami. Aby w pełni czerpać z brytyjskiego systemu podatkowego, warto zadbać o księgowość spółki limited. Jeśli posiadasz już firmę w Anglii lub zastanawiasz się nad jej założeniem, ten tekst jest dla Ciebie. Przedstawimy w nim wszystkie aspekty księgowe, które trzeba wziąć pod uwagę, prowadząc spółkę ltd.

Spółka limited w pigułce

Brytyjska spółka limited to odpowiednik polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, zatem posiada własną osobowość prawną, a finanse spółki są niezależne od finansów udziałowców firmy. 

Podatek dochodowy spółki limited

Podatek dochodowy w spółce limited rozliczany jest raz w roku (w przeciwieństwie do Polski, gdzie zaliczki muszą być płacone co miesiąc bądź kwartał), co daje przedsiębiorcy dużą elastyczność w planowaniu kosztów oraz inwestycji. Po rozliczeniu rocznym spółki limited ma ona aż dziewięć miesięcy na zapłatę podatku. W praktyce oznacza to, że po założeniu firmy        w Anglii spółka nie zapłaci podatku przez pierwsze 21 miesięcy działalności (12 miesięcy od daty rejestracji plus 9 miesięcy na zapłatę). Rok podatkowy spółki nie jest zbieżny z rokiem kalendarzowym i jest liczony jako 12 miesięcy od daty rejestracji spółki limited. CIT firmy w Anglii rozlicza się na formularzu CT600. 

Confirmation Statement, czyli raport roczny spółki limited

Confirmation Statement nie ma swojego odpowiednika w polskiej spółce z o.o. Jest to rokroczna informacja przesyłana do urzędu informująca o aktualnym statusie spółki, strukturze udziałów, zarządu oraz osób decyzyjnych. Confirmation Statement należy składać raz w roku, co 12 miesięcy od założenia spółki limited. 

Podatek VAT w spółce limited

Rozliczenie podatku VAT w spółce limited odbywa się na takiej samej zasadzie co w Polsce. Standardowa stawka VAT wynosi 20%, a rozliczenia składane są kwartalnie. Nie ma obowiązku rejestracji do podatku VAT, dopóki podmiot nie przekracza GBP 85,000.00 obrotu w skali 12 miesięcy. 

Rozliczenie pracowników w spółce limited

Składki ubezpieczeniowe (National Insurance) odprowadzane są dopiero po przekroczeniu minimalnego wynagrodzenia przez pracownika. Ta kwota to 8632 funty rocznie. Składki płacone są jako 12% nadwyżki zarobków ponad wyżej wymieniony próg. Wartość składek płaconych od strony pracodawcy to 13.8% powyżej progu ubezpieczeniowego. Wysokość potrąceń podatkowych to 20% ponad kwotę wolna od podatku, która w roku 2019/2020 wynosi GBP 12,500.00. Raporty pracownicze oraz opłaty z potrąceń płacone są do urzędu co miesiąc.

Księgowość spółki limited, co dalej?

Prowadząc spółkę limited, trzeba zatroszczyć się o wszystkie aspekty księgowe tak jak w przypadku polskiej spółki, jednak brytyjski system prawny daje przedsiębiorcy większą swobodę oraz możliwość załatwienia wszystkich spraw księgowych on-line. Więcej przydatnych informacji o księgowości spółki limited na blogu: 

Obowiązki dyrektora brytyjskiej spółki limited

7 dat, które musi znać każdy dyrektor spółki limited

Jak założyć konto bankowe dla spółki limited

Jak założyć firmę w Anglii

P.S. 

Jeśli szukasz najwyższej jakości usług księgowych, zachęcamy do kontaktu z naszą firmą. Wszyscy pracownicy naszej kancelarii są osobami wykształconymi i przebywającymi w Anglii. Masz pytania? Jesteśmy do dyspozycji!  

info@firmawanglii.pl     +48 22 2701 282     +44 208 540 3282     Formularz kontaktowy

Dodaj komentarz