590 Kingston Road
London, SW20 8DN

Prowadzenie biznesu poprzez brytyjską spółkę limited daje właścicielowi wiele korzyści podatkowych. Jeśli prowadzisz firmę w Anglii lub zastanawiasz się nad jej założeniem, ten tekst jest dla Ciebie. Wyjaśnimy w nim, jak najkorzystniej wypłacać pieniądze ze spółki limited.

W telegraficznym skrócie o spółce limited

Spółka limited zarejestrowana w Anglii, Szkocji, Walii lub Irlandii Północnej jest odpowiednikiem polskiej spółki z o.o. Oznacza to, że posiada własną osobowość prawną oraz finanse niezależne od właścicieli. Dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć, jak wypłacić zysk spółki na prywatne konta właścicieli zgodnie z prawem.

Wypłata pieniędzy ze spółki limited poprzez dywidendę

Pierwszą możliwością na wypłatę pieniędzy ze spółki jest dywidenda. Aby móc wypłacić w ten sposób pieniądze, firma musi osiągnąć zysk. Przed wypłatą należy opodatkować go 19% stawką podatku CIT. W UK dywidenda wypłacana do kwoty 2000 funtów jest zwolniona z opodatkowania (Dividend Tax Allowance). Później wypłacaną ze spółki dywidendę należy opodatkować następująco: 

  • 7,5% – do kwoty 50 000 funtów,
  • 32,5% – od kwoty 50 000 funtów do 150 000 funtów,
  • 38,1% – powyżej 150 000 funtów rocznie. 

Wypłata pieniędzy ze spółki limited poprzez wypłatę

Każdy pracownik zatrudniony w Wielkiej Brytanii może skorzystać z kwoty wolnej od podatku     w wysokości 12500 funtów rocznie (ok. 60 000 zł). Dlatego też najprostszą metodą na wypłatę zysków firmy jest zatrudnienie się we własnej spółce limited na stanowisku dyrektora. Taki zabieg daje możliwość wypłaty nieopodatkowanego zysku spółki do wysokości 12500 funtów.

Jest to jednak możliwe tylko wtedy, jeśli posiadamy angielski numer ubezpieczenia socjalnego National Insurance Number (NIN).

Ważne! Przy wypłacie wynagrodzenia dyrektorskiego nia ma znaczenia jego rezydencja podatkowa. Zysk dyrektora spółki brytyjskiej opodatkowany jest w kraju rezydencji podatkowej spółki ltd., w  tym wypadku w Wielkiej Brytanii.  

Dodatkowe możliwości wypłaty pieniędzy ze spółki limited

Jeśli dyrektor nie jest rezydentem UK, nie posiada numeru NIN oraz nie wykonuje pracy na terenie Wielkiej Brytanii, to możliwe jest wypłacanie pieniędzy na zasadzie kontraktu menedżerskiego. Takie wypłaty nie będą zawierały żadnych potrąceń podatkowych ani ubezpieczeniowych po stronie brytyjskiej. Osoba taka będzie jednak musiała zadeklarować taki przychód w kraju własnej rezydencji podatkowej. W Polsce konieczne jest wtedy uzupełnienie formularza PIT-ZG, gdzie zgłaszamy dochody z zagranicy, które będą podlegać standardowemu opodatkowaniu, ale już bez zapłaty ubezpieczenia.

Wypłata pieniędzy ze spółki limited poprzez pożyczkę dyrektorską

Taka metoda nie jest wprost formą wypłaty pieniędzy, jednak w momencie, kiedy dyrektor nie chce opodatkować swojego zysku, może na 9 miesięcy pożyczyć od spółki pieniądze. Po tym okresie muszą zostać zwrócone spółce. W przeciwnym wypadku zostaną opodatkowane zgodnie z przepisami na poziomie spółki i dyrektora.

Wypłata pieniędzy ze spółki limited poprzez kilometrówkę (ang. millage)

Dyrektor wykorzystujący prywatny samochód do celów biznesowych może otrzymać od spółki zwrot na podstawie przejechanych kilometrów. Obowiązujące stawki ryczałtowe przedstawiają się następująco:

  • 0,45 funta za milę do 10 000 mil w roku podatkowym
  • 0,25 funta za milę powyżej 10 000 mil w roku podatkowym

Wypłata pieniędzy ze spółki limited na zakończenie

Jak widać, istnieje wiele możliwości zarządzania wypłatą pieniędzy ze spółki. Najbardziej powszechną formą jest zatrudnienie dyrektora i wypłata pensji dyrektorskiej. Dodatkowo istnieje kilka możliwości transferu firmowych pieniędzy na prywatne konto dyrektora np. poprzez kilometrówkę czy skrupulatne rozpisywanie delegacji. Więcej informacji na temat zarządzania spółką limited w artykułach na naszym blogu: 

Jak założyć firmę w Anglii

Obowiązki dyrektora brytyjskiej spółki limited

7 dat, które musi znać każdy dyrektor spółki limited

Księgowość spółki limited

Jak założyć konto bankowe dla spółki limited

P.S. 

Jeśli zastanawiasz się nad założeniem spółki limited w Anglii, nie wahaj się zadać pytania naszym specjalistom. Gwarantujemy najwyższą na polskim rynku jakość świadczonych usług popartą brytyjskim wykształceniem naszych księgowych. Jesteśmy dostępni pod:  

info@firmawanglii.pl     +48 22 2701 282    +44 208 540 3282     Formularz kontaktowy

Dodaj komentarz