590 Kingston Road
London, SW20 8DN

Podatek VAT stanowi absolutną większość dochodu każdego z państw europejskich, w tym Wielkiej Brytanii. Dlatego też urzędy skarbowe szczególnie badają wszystkie transakcje, gdzie pojawia się ten podatek. W związku z tym niezwykle ważne jest poprawne rozliczenie VAT, tak aby nie narazić się na kontrole lub kary. W tym artykule opiszemy, jak rozliczyć VAT w Wielkiej Brytanii.

Stawki podatku VAT w Wielkiej Brytanii

W Wielkiej Brytanii obowiązują trzy stawki podatku VAT: 20%, 5% oraz 0%:

  • 20% to standardowa, pełna stawka podatku obejmująca większość towarów i usług.
  • 5%  to obniżona stawka podatku VAT obowiązująca dla produktów i branż “dobra publicznego”. Przykładowo foteliki samochodowe dla dzieci lub zielona energia. 
  • 0% stawka VAT w Wielkiej Brytanii obejmuje produkty np. produkty medyczne lub ubranka dziecięce. 

Kiedy firma musi zostać płatnikiem VAT w Wielkiej Brytanii

Obowiązek rejestracji VAT w Wielkiej Brytanii ma każda działalność gospodarcza, której obroty przekraczają 85 000 funtów w skali 12 miesięcy. Obrót musi zostać osiągnięty oraz wykazany na terenie UK. Istnieje możliwość zgłoszenia firmy jako płatnika VAT w Wielkiej Brytanii przed przekroczeniem wymaganego progu, jednak wiąże się to z dodatkowym uzasadnieniem takiej potrzeby. 

Sposoby rozliczenia VAT w Wielkiej Brytanii 

Brytyjski system podatkowy przewiduje kilka możliwości rozliczania podatku VAT. Najczęściej spotykane to odpowiednio:

  • VAT Standard Accounting Scheme

Standardowe rozliczenie VAT znane z polskiego rynku. VAT rozliczany jest kwartalnie na podstawie rozliczenia faktur VAT-owskich. 

  • VAT Cash Accounting Scheme

Rozliczenie VAT w oparciu o pieniądze, które faktycznie wpłynęły do firmy, a nie na podstawie faktur. Rozliczenie wygodne dla firm działających w branżach, w których na zysk czeka się przez długi okres czasu. Firmy w tym systemie nie mogą przekroczyć obrotu 1.35 miliona funtów w skali roku.

  • VAT Flat Rate Scheme 

Ryczałtowa stawka VAT, która wynosi w zależności od branży od 4% do 16.5%. Ryczałt nie daje możliwości odzyskania podatku VAT, a firma nie może przekroczyć 150 000 funtów obrotu rocznie.

  • VAT Annual Accounting Scheme

Forma rozliczenia VAT na Wyspach Brytyjskich polegająca na opłacaniu miesięcznych, stałych kwot VAT na podstawie podatku zapłaconego w poprzednim roku podatkowym. W praktyce, od kilkunastu lat nie jest zbyt często spotykany wśród spółek limited.

Jak zarejestrować firmę do VAT w Wielkiej Brytanii

Firmę można zarejestrować do VAT w Wielkiej Brytanii w urzędzie podatkowym (HMRC), przesyłając wypełnione dokumenty drogą pocztową lub on-line. W przypadku gdy firma nie przekroczyła wymaganego obrotu, trzeba liczyć się z prośbą o dodatkowe uzasadnienie lub nawet odmową. Na decyzję o przyznaniu VAT czeka się zazwyczaj około czterech tygodni.

Rozliczenie VAT w Wielkiej Brytanii

Jeśli spółka limited jest aktywnym płatnikiem VAT, należy dokonywać rozliczeń online tego podatku w skali kwartalnej. Po zakończeniu okresu każdy przedsiębiorca ma 1 miesiąc i 7 dni na złożenie rozliczenia i zapłaty podatku. Kary za opóźnienie wynoszą od 2% do 15% wartości podatku VAT.

VAT w Wielkiej Brytanii – kilka słów na zakończenie 

Prowadząc firmę w Anglii, warto poznać podstawowe pojęcia i mechanizmy rządzące tym rynkiem. Przepisy w Wielkiej Brytanii zdecydowanie łatwiej zrozumieć od tych obowiązujących    w Polsce, a ich konstrukcja jest zdecydowanie bardziej przyjazna niż na rynku polskim. Poniżej przedstawiamy kilka artykułów interesujących każdego, kto prowadzi lub chce prowadzić firmę w Anglii: 

Jak założyć firmę w Anglii

Obowiązki dyrektora brytyjskiej spółki limited

7 dat, które musi znać każdy dyrektor spółki limited

Księgowość spółki limited

Jak założyć konto bankowe dla spółki limited

P.S. 

Jeśli zastanawiasz się nad założeniem spółki limited w Anglii lub posiadasz już firmę w UK, zachęcamy do kontaktu z naszą firmą. Gwarantujemy najwyższą na polskim rynku jakość świadczonych usług popartą brytyjskim wykształceniem naszych księgowych. Chcesz przenieść do nas księgowość lub masz pytania? Jesteśmy dostępni pod:  

info@firmawanglii.pl     +48 22 2701 282    +44 208 540 3282     Formularz kontaktowy

Dodaj komentarz