590 Kingston Road
London, SW20 8DN

Brytyjska spółka limited jest od lat najpopularniejszą formą prowadzenia działalności na Wyspach Brytyjskich oraz najczęściej wybieranym kierunkiem przez polskich przedsiębiorców szukających bezpiecznego miejsca do prowadzenia biznesu. Dlatego przedstawiamy 12 najważniejszych faktów o brytyjskiej spółce ltd, które musisz znać, zanim założysz firmę w Anglii.

Osobowość prawna

Brytyjska spółka limited czy też w skrócie ltd. jest odpowiednikiem polskiej spółki z o.o. Posiada własną osobowość prawną oraz finanse niezależne od finansów właścicieli. W praktyce oznacza to, że kapitał oraz zyski spółki nie należą do udziałowców, tylko do spółki. 

Kapitał założycielski

Spółka limited może posiadać kapitał założycielski w wysokości 1 funta, jednak przyjęło się zwyczajowo, aby deklarować to jako 1000 udziałów po 1 funt każdy. Kapitał nie musi zostać wpłacony w momencie zakładania spółki. 

Udziałowcy

Spółka limited może posiadać tylko jednego właściciela posiadającego 100% udziałów. Nie ma górnej granicy w ilości udziałowców spółki limited. 

Nazwa

Nazwa spółki limited nie może zawierać słów sugerujących działalność w branżach wymagających koncesji lub szczególnych pozwoleń (jak np. Bank lub Trust) ani zawierać wulgaryzmów. Wybór nazwy zbyt podobnej do istniejącej już firmy (np. Nike Sport) może spowodować cofnięcie wniosku o rejestrację firmy w Anglii.

Siedziba

Spółka limited musi posiadać adres rejestracyjny na terenie Wielkiej Brytanii. Na ten adres firma będzie otrzymywać dokumenty urzędowe. Oprócz tego może posiadać adresy handlowe, pod którymi wykonuje swoją działalność.

Dyrektor

Funkcja dyrektora w brytyjskiej spółce limited odpowiada funkcji prezesa zarządu w sp. z o.o. Nie ma ograniczenia w ilości powołanych dyrektorów, jednak każdy musi pełnić uzasadnioną w firmie funkcję. Dyrektor nie musi posiadać miejsca zamieszkania na terenie Wielkiej Brytanii i nie wpływa to na rezydencję podatkową spółki. Osoby pełniące funkcję dyrektora w angielskiej firmie nie mogą być karane za przestępstwa celowe.

Sekretarz

Obecnie nie ma obowiązku powoływania sekretarza do spółki limited. 

Rezydencja podatkowa

Spółka limited posiada rezydencję podatkową tam, gdzie adres rejestracyjny. Zatem zakładając firmę pod brytyjskim adresem, temat rezydencji podatkowej firmy zostaje ustalony na UK i wyczerpany.

Rozliczenie i księgowość

Spółkę limited można prowadzić zdalnie i obecność w UK nie jest wymagana na żadnym etapie jej prowadzenia. Rozliczenie podatku dochodowego dokonywane jest raz do roku, a na jego wykonanie i zapłatę firma ma dodatkowe 9 miesięcy, zatem nowa firma zapłaci pierwszy podatek po 21 miesiącach działalności. VAT rozliczany jest raz na kwartał. Kadry rozlicza się       w skali miesiąca plus rozliczenie roczne Employer Return (PIT-11) raz do roku za okres od 6 kwietnia do 5 kwietnia roku następnego. 

Koszty działalności

Temat kosztów działalności jest w Anglii zdecydowanie bardziej elastyczny niż w Polsce. Przenosząc biznes do Anglii, warto zapytać księgowego czy przewidywane koszty będą stanowić koszt podatkowy. W zdecydowanej większości okaże się, że to czego firma nie mogła odliczyć w Polsce, w Anglii zostanie ujęte w księgach. 

Działalność w Polsce

W polskim, brytyjskim oraz unijnym prawie nie ma mowy o żadnych ograniczeniach w prowadzeniu działalności niewymagających specjalnych koncesji i pozwoleń. Wyklucza się natomiast działanie w Polsce, jeśli przedmiot działalności wymaga założenia Zakładu w rozumieniu ustawy o PIT. W takim wypadku brytyjska spółka będzie musiała zostać zarejestrowana jako polski podatnik lub otworzyć oddział w Polsce rozliczający się na zasadach spółki z o.o. 

Konto bankowe

Brytyjska spółka limited może posiadać konto bankowe w dowolnym kraju. Aby otworzyć konto w polskim banku, wystarczą przetłumaczone przysięgle dokumenty rejestracyjne oraz certyfikat założycielski potwierdzony w formie Apostille. 

Zalety prowadzenia firmy w Anglii

Prowadzenie spółki limited daje inwestorom szereg zalet. Do najważniejszych można zaliczyć:

  • Działanie w przyjaznym i stabilnym systemie prawnym,
  • Prostota rozliczeń spółki,
  • Możliwość założenia i obsługi spółki zdalnie, bez obecności w UK,
  • Prestiż związany z lokalizacją spółki w Londynie,
  • Rozpoznawalność (spółka limited jest jedną z najpopularniejszych form prowadzenia działalności na świecie),
  • Możliwość skorzystania z kwoty wolnej od podatku 12 500 funtów dla każdego dyrektora i pracownika będącego rezydentem UK. 

Na zakończenie

Spółka limited jest bardzo ciekawym rozwiązaniem dla firm niewymagających Zakładu na terenie Polski (np. Fryzjer czy Restauracja). W innym wypadku (np. działalności doradczych, IT, etc.) w rozumieniu prawa usługa wykonywana jest w siedzibie firmy, czyli w tym wypadku w Anglii. Aby zgłębić wiedzę przydatną podczas zakładania firmy w Anglii, zapraszamy do przeczytania artykułów: 

Jak założyć firmę w Anglii

Obowiązki dyrektora brytyjskiej spółki limited

7 dat, które musi znać każdy dyrektor spółki limited

Księgowość spółki limited

Jak założyć konto bankowe dla spółki limited

P.S. 

Jeśli zastanawiasz się nad założeniem spółki limited w Anglii, nie wahaj się zadać pytania naszym specjalistom. Gwarantujemy najwyższą na polskim rynku jakość świadczonych usług popartą brytyjskim wykształceniem naszych księgowych. Jesteśmy dostępni pod:  

info@firmawanglii.pl     +48 22 2701 282    +44 208 540 3282     Formularz kontaktowy

Dodaj komentarz