590 Kingston Road
London, SW20 8DN

Czy prowadzenie biznesu musi być problematyczne? Nie do końca. Istnieją kraje, które tworzą przedsiębiorcom przyjazne warunki do rozwoju, upraszczając przepisy oraz obniżając podatki. Jednym z nich jest Wielka Brytania, która pomimo Brexitu wciąż przyciąga setki tysięcy nowych firm rocznie. Jeśli zastanawiasz się nad założeniem firmy za granicą, z tego artykułu dowiesz się jakie korzyści daje przeniesienie firmy do Anglii.

Jeśli firma w Anglii, to tylko spółka limited

Spółka limited to najpopularniejsza forma prowadzenia biznesu w Wielkiej Brytanii. W skrócie jest odpowiednikiem polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, czyli posiada osobowość prawną oraz finanse niezależne od właścicieli, a odpowiedzialność udziałowców jest ograniczona do wartości posiadanych akcji. 

Szybka rejestracja i proste zarządzanie firmą w Anglii

Spółka limited może zostać założona on-line bez konieczności osobistego stawiania się w urzędzie. Spółka ltd zwyczajowo rejestrowana jest w ciągu 24 godzin, a dokumenty rejestracyjne przychodzą na podany adres pocztowy oraz e-mailem.

Minimalne koszty rejestracji firmy w Anglii

Koszt założenia brytyjskiej spółki limited to kwoty już od 39 funtów. Do tego należy doliczyć adres rejestracyjny, który kosztuje 150 funtów rocznie i często jest udostępniany przez biura księgowe, które od razu zajmują się obsługą firmy w Anglii. Dodatkowo urząd brytyjski udostępnia standardowy, darmowy akt założycielski. Podsumowując, rejestracja firmy w UK to na start koszt już od 189 funtów.

Nieskomplikowane przepisy księgowe

Rozliczenie polskiej spółki z o.o. tożsame jest z drogimi opłatami za obsługę księgową, niejasnymi przepisami, ogromną ilością wydatków, których nie można zaliczyć na poczet kosztów działalności oraz wciąż zmieniającymi się na gorsze przepisami podatkowymi. Księgowość spółki limited jest zupełnie odwrotna, może ograniczyć się po stronie przedsiębiorcy do przesłania odpowiednio przygotowanego pliku w excel. 

Przyjazne urzędy 

Pomimo tego, że wydaje się to nieprawdopodobne, urzędnicy w Wielkiej Brytanii traktują przedsiębiorcę w sposób partnerski, starając się na każdym kroku pomóc, a nie ukarać. Biurokracja ograniczona do minimum pozwala firmom prowadzić działalność przez lata bez odwiedzania urzędu. W Wielkiej Brytanii trzeba się naprawdę postarać, aby podpaść urzędowi.

Korzyści podatkowe

Stale rosnąca kwota wolna od podatku pozwalała wypłacić dyrektorowi zatrudnionemu w spółce limited do 3000 funtów (ok. 15 000 zł) w 1990 roku do 12500 funtów (ok. 62 000) w roku 2019. Do 2023 roku kwota ta ma wzrosnąć aż do 13300 funtów. 

Dla polskich rezydentów podatkowych

Metoda rozliczenia podatkowego dochodu z zagranicy (zwolnienie z progresją) oraz Umowa o Unikaniu Podwójnego Opodatkowania Między RP a Wielką Brytanią stanowią o tym, że w przypadku braku osiągnięcia dodatkowego dochodu na terenie Polski, dyrektor brytyjskiej spółki limited nie zapłaci podatku w Polsce, nawet będąc polskim rezydentem podatkowym. Dyrektor taki musi jednak posiadać brytyjski numer ubezpieczenia społecznego National Insurance Number (NIN).

Korzyści z przeniesienia firmy do Anglii

Jak widać, brytyjski system finansowy oferuje inwestorom planującym przenieść firmę do Anglii szereg korzyści biznesowych oraz podatkowych. Jeśli cała procedura przeprowadzona jest zgodnie z przepisami, a firma spełnia wymogi do prowadzenia działalności jako podmiot zagraniczny, warto poważnie zastanowić się nad przeniesieniem firmy do Anglii. Więcej ciekawych informacji dla każdego zainteresowanego tematyką brytyjskiej spółki limited w pozostałych artykułach: 

Jak założyć firmę w Anglii

Obowiązki dyrektora brytyjskiej spółki limited

7 dat, które musi znać każdy dyrektor spółki limited

Księgowość spółki limited

Jak założyć konto bankowe dla spółki limited

P.S. 

Zastanawiasz się, czy Twoja firma może przenieść się do Anglii? Nie wahaj się zadać pytanie naszym specjalistom. Chętnie doradzimy w kwestii przeniesienia firmy do Anglii, księgowości oraz procedur. Gwarantujemy najwyższą na polskim rynku jakość świadczonych usług popartą brytyjskim wykształceniem naszych księgowych. Jesteśmy dostępni pod:  

info@firmawanglii.pl     +48 22 2701 282    +44 208 540 3282     Formularz kontaktowy