590 Kingston Road
London, SW20 8DN

Korzyści z przeniesienia firmy do Anglii wywołały w ostatnich latach istny exodus firm z Polski. Jak się później okazało, bardzo wiele z przedsiębiorstw wybierających Wyspy nie miało podstaw prawnych do tego, aby rozliczać się w Wielkiej Brytanii. W tym artykule wyjaśnimy, kiedy firma nie może bezpiecznie działać w Polsce poprzez firmę brytyjską bez groźby nieprzyjemności ze strony Urzędu Skarbowego.

Biznes stacjonarny czyli siedziba na terenie Polski

Pierwszym punktem, który dyskwalifikuje firmę z przeniesienia za granicę i rozliczenia tam podatku jest posiadanie w Polsce siedziby lub biura, w którym generowany jest zysk. W skrócie chodzi tutaj o fizyczną obecność w postaci np. zakładu fryzjerskiego czy kawiarni. 

Oczywiście w takim przypadku można założyć firmę w Anglii, jednak aby legalnie prowadzić działalność i rozliczyć podatki, będzie wymagane otwarcie na terenie Polski oddziału firmy, który będzie księgowany na tych samych zasadach co sp. z o.o.

Zakład na terenie Polski

Drugim punktem, który eliminuje firmę z przeniesienia się do Anglii jest fakt posiadania Zakładu firmy zagranicznej w rozumieniu ustawy o CIT. Zakład jest miejscem, w którym firma nie prowadzi działalności zarobkowej, ale wspomagającą. O powstaniu zakładu świadczą następujące działania:

  • Utrzymywanie zapasów, dóbr lub towarów należących do przedsiębiorstwa w celu przerobu przez inne przedsiębiorstwa,
  • Utrzymywanie stałej placówki wyłącznie w celu zakupu dóbr lub towarów w celu zbierania informacji dla przedsiębiorstwa, 
  • Utrzymywanie stałej placówki w celu prowadzenia wyłącznie w celu działalności przygotowawczej lub pomocniczej. 

Nieruchomości

Trzecią branżą, której nie da się efektywnie przenieść do Anglii, są firmy związane z nieruchomościami. Zasada w tym wypadku jest bardzo prosta: podatek musi zostać zapłacony tam, gdzie znajduje się nieruchomość, w  tym wypadku w Polsce. Taki stan rzeczy skutecznie eliminuje zasadność przeniesienia firmy do Anglii. 

Koncesje, pozwolenia, szczególne uprawnienia

I tutaj zła wiadomość dla wszystkich wysoko wyspecjalizowanych zawodów np. z branży medycznej czy prawnej. Niestety praktyki lekarskiej, gabinetu czy kancelarii notarialnej nie można zarejestrować za granicą i tam rozliczać swojego podatku. 

Obrót towarem bez opuszczania granic Polski

Rejestracji firmy w Anglii powinny unikać również wszystkie firmy handlowe obracające na terenie Polski towarem, który nie opuszcza granic kraju. W praktyce firma, która kupuje towar przykładowo w Łodzi, a sprzedaje go na terenie Polski, może narazić się na zapłatę podatku w Polsce. 

Na zakończenie 

Wydawać by się mogło, że system eliminuje możliwość przeniesienia firmy do Anglii, jednak znakomita większość przedsiębiorców prowadzi działalność usługową lub taką, gdzie produkt jest wirtualny. Dla przykładu programista, który założy firmę w Anglii, może właśnie tam rozliczyć podatek firmy, gdyż usługa wykonywana jest w miejscu rejestracji firmy – a nie tam, gdzie stoi komputer programisty. Oczywiście istnieją wyjątki, dlatego zawsze warto zasięgnąć porady doświadczonego księgowego znającego polskie i brytyjskie przepisy. Więcej przydatnych informacji dotyczących firmy w Anglii w poniższych artykułach: 

Jak założyć firmę w Anglii

Obowiązki dyrektora brytyjskiej spółki limited

7 dat, które musi znać każdy dyrektor spółki limited

Księgowość spółki limited

Jak założyć konto bankowe dla spółki limited

P.S. 

Jeśli zastanawiasz się czy możesz przenieść firmę do Anglii, nie wahaj się zadać pytania naszym specjalistom. Gwarantujemy najwyższą na polskim rynku jakość świadczonych usług popartą brytyjskim wykształceniem naszych księgowych. Jesteśmy dostępni pod:  

info@firmawanglii.pl     +48 22 2701 282    +44 208 540 3282     Formularz kontaktowy

Dodaj komentarz