590 Kingston Road
London, SW20 8DN

Firma w Anglii gwarantuje szereg korzyści natury podatkowej oraz organizacyjnej. Jednak, co oczywiste w biznesie, nie ma nic za darmo. Dlatego każdemu zainteresowanemu założeniem spółki limited przedstawiamy wszystkie koszty, z którymi trzeba się liczyć, przenosząc firmę do Anglii. 

Brytyjska spółka limited

Tekst opisuje koszty założenia oraz prowadzenia brytyjskiej spółki limited. Spółka limited jest odpowiednikiem polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Oznacza to, że posiada własną osobowość prawną oraz ograniczoną odpowiedzialność udziałowców. 

Koszty rejestracji firmy w Anglii

Samo założenie spółki limited to koszt urzędowy wysokości 15 funtów. Jednak warto zlecić tę czynność profesjonalnemu księgowemu, którego wiedza pozwoli uniknąć w przyszłości nieprzewidzianych komplikacji, jak np. powstanie dwóch, osobnych dat rozliczenia podatku firmy. Pełny koszt usługi rejestracji firmy w Anglii wraz z opłatą urzędową, kompletną dokumentacją, zgłoszeniem do skarbówki, itd. to 99 funtów. Jak widać, nie jest to duża suma i nie warto próbować ją zaoszczędzić, gdyż zdecydowanie więcej będzie kosztować odkręcenie ewentualnych błędów. 

Firma w Anglii, adres rejestracyjny

Adres rejestracyjny firmy w Anglii to adres, na który urzędy będą wysyłać korespondencję. Warto postarać się, aby dostęp do poczty nie był utrudniony, np. przez właściciela lokalu lub ewentualną przeprowadzkę głównego najemcy. Często również umowy najmu lokali mieszkalnych zawierają zakaz rejestracji działalności gospodarczych na wynajmowanych nieruchomościach. Najrozsądniejszym rozwiązaniem, które jednocześnie nie nadszarpnie firmowego budżetu, jest skorzystanie z tak zwanego wirtualnego biura, z którego właściciel spółki będzie otrzymywać skany dokumentów drogą mailową. Roczny koszt takiej usługi to 150 funtów.  

Autoryzowany agent do kontaktu z urzędami

Zakładając, że właściciel firmy nie będzie osobiście kontaktował się z urzędami, warto zatroszczyć się o odpowiednie pełnomocnictwo dla biura księgowego. Taki zabieg gwarantuje łatwość oraz szybkość kontaktu z urzędem w sprawach spółki. Koszt autoryzacji agenta wynosi 50 funtów i jest opłatą jednorazową. Usługa taka szczególnie polecana jest dla spółek vatowskich.

Konto bankowe dla spółki limited

Większość firm w Anglii zakładanych przez Polaków posiada klientów i kontrahentów w Polsce. Dlatego też warto otworzyć konto w polskim banku, aby dokonywać rozliczeń w złotówkach.            O ile samo założenie konta jest darmowe, bank może wymagać dokumentacji spółki opatrzonej certyfikatem Apostille, którego koszt może wynieść 198 funtów.

Podatek dochodowy spółki limited

Podstawowa obsługa aktywnej spółki nie vatowskiej i bez brytyjskich pracowników sprowadza się do dwóch procedur w ciągu roku:

  • Raport strukturalny Confirmation Statement – koszt GBP 50.00
  • Rozliczenie spółki limited w zakresie podatku dochodowego – koszt GBP 450.00 Oczywiście w przypadku dużej ilości dokumentów, koszt może wzrosnąć.

Reasumując, na obsługę roczną musimy oszczędzać około GBP 41.67 brutto miesięcznie.

Podatek VAT w spółce limited

Spółka limited ma obowiązek zostać płatnikiem VAT dopiero po przekroczeniu obrotu 85000 funtów w skali roku. W takim wypadku należy rozliczać VAT w okresie kwartalnym, co kosztuje 120 funtów za każdy kwartał, czyli 480 funtów rocznie. 

Kadry i płace

W przeciwieństwie do podatku dochodowego i VAT, kadry i płace muszą być rozliczane w skali miesiąca. Koszt obsługi do pięciu pracowników to koszt 20 funtów miesięcznie, czyli 240 funtów rocznie. Dodatkowo w Wielkiej Brytanii to na pracodawcy ciąży obowiązek rozliczenia rocznego pracownika, dlatego też należy doliczyć 50 funtów rocznie za sumaryczne roczne rozliczenie systemu pracowniczego dla spółki z maksymalnie 5 pracownikami. 

Firma w Anglii – podsumowanie kosztów

Najczęstszym przypadkiem jest rejestracja jednoosobowej spółki limited, w której to właściciel jest jedynym pracownikiem i dyrektorem. Dlatego też podsumowanie dotyczyć będzie takiej spółki. 

Jednorazowe zalecane koszty startowe:

  • Rejestracja spółki limited – 99 funtów 
  • Adres rejestracyjny – 150 funtów

SUMA: 249 funtów

Podstawowe koszty roczne księgowe utrzymania spółki:

  • Roczna księgowość podatku dochodowego – 450 funtów
  • Raport strukturalny – 50 funtów

SUMA: 500 funtów rocznie / 42 funty miesięczne! 

Dodatkowe opcjonalne koszty księgowe:

  • Rozliczenia VAT – 480 funtów

i/lub

  • Rozliczenia pracownicze – 290 funtów

Podsumowanie

Jak widać, księgowość spółki limited jest zdecydowanie tańsza niż utrzymanie polskiej spółki  z o.o., a dodatkowo gwarantuje szereg korzyści podatkowych. Więcej przydatnych informacji w poniższych artykułach:

5 niezmiennych korzyści z przeniesienia firmy do Anglii.

Brytyjska spółka limited, 12 najważniejszych faktów.

Firma w Anglii, a działalność w Polsce. 

Księgowość spółki limited. 

Jak założyć firmę w Anglii. 

PS

Jeśli zastanawiasz się nad przeniesieniem firmy do Anglii lub już posiadasz spółkę i potrzebujesz profesjonalnej obsługi księgowej, jesteśmy do usług. Nasza kadra posiada 12 lat doświadczenia na rynku brytyjskim oraz zdobyła wykształcenie w Anglii. Gwarantujemy najwyższą na rynku jakość świadczonych usług. Jesteśmy dostępni pod: 

info@firmawanglii.pl     +48 22 2701 282

Dodaj komentarz