590 Kingston Road
London, SW20 8DN

Wielka Brytania jest jednym z najbardziej atrakcyjnych rynków zarówno dla pracodawcy, jak i pracownika. W związku z tym każdy pracownik lub przedsiębiorca w UK stanie w końcu przed obowiązkiem wyrobienia numeru NIN. Z tego artykułu dowiesz się, jak wyrobić numer NIN w UK, aby móc legalnie pobierać wynagrodzenia zarówno jako pracownik, jak i dyrektor spółki limited. 

Czym jest numer NIN w UK?

NIN jest roboczym skrótem od National Insurance Number, który składa się z sekwencji dwóch liter, sześciu cyfr i jednej litery na końcu (np. AA 123456 B). Numer NIN to numer ubezpieczenia socjalnego i jest wykorzystywany w urzędzie HMRC do opłacania składek ubezpieczeniowych (zdrowotnych, emerytalnych, itd.). NIN przyznawany jest raz na całe życie.

Po co mi NIN?

Numer NIN spełnia kilka funkcji i daje możliwość korzystania z wielu przywilejów na terenie Wielkiej Brytanii. Są nimi:

 • Rejestracja do systemu podatkowego i socjalnego.
 • Pobieranie świadczeń socjalnych lub emerytury.
 • Podjęcie legalnego zatrudnienia.
 • Rejestracja działalności jako pracodawca i możliwość rozliczania pracowników.
 • Rejestracja samozatrudnienia.

Jak wyrobić NIN w UK? 

Aby wyrobić numer NIN w UK, należy spełnić kilka warunków:

 1. Posiadać adres zamieszkania na terenie Wielkiej Brytanii, na który urząd przeleje pocztą nadany numer NIN (urząd będzie wymagał potwierdzenia adresu zamieszkania np. w formie rachunku za media lub wyciągu z banku).
 2. Umówić się telefonicznie na spotkanie z urzędnikiem w celu nadania numeru NIN.
 3. Odbyć spotkanie z urzędnikiem, w trakcie którego należy przedstawić powód ubiegania o numer NIN w UK (chęć podjęcia pracy lub rejestracja firmy jako pracodawcy). 

Nadanie NIN, ile to trwa?

Umówienie telefoniczne spotkania trwa kilka minut, w trakcie których urzędnik przydziela odpowiedni termin. W trakcie rozmowy zapyta o adres zamieszkania, wyznaczając spotkanie  w najbliższym z urzędów. Ważne: z zasady nie ma możliwości, aby negocjować termin spotkania.

Spotkanie trwa zazwyczaj kilkanaście minut, w trakcie których urzędnik wypełni formularz na podstawie uzyskanych informacji. Petent nie wypełnia żadnych dokumentów osobiście, co jest sporym ułatwieniem. Na tym etapie nie zapada jeszcze decyzja o przyznaniu numeru NIN. Jego przyznanie wcale nie jest automatyczne.

Urząd poinformuje drogą pocztową o przyznaniu numeru NIN w terminie do sześciu tygodni. Może okazać się, że decyzja będzie odmowna, lecz ma to miejsce praktyczne jedynie w sytuacji, kiedy ubiegający się o numer nie był w stanie przedstawić potwierdzenia adresu zamieszkania. W innych przypadkach przyznanie numeru NIN jest raczej formalnością. 

Jakie dokumenty zabrać na spotkanie z urzędnikiem?

 • Dowód tożsamości (dowód osobisty / paszport / prawo jazdy).
 • Dokumenty potwierdzające możliwość podjęcia pracy (list od pracodawcy, dokumenty z Home Office, dokumenty z agencji pracy, dokumenty rejestracyjne firmy, etc.).
 • Dokumenty potwierdzające miejsce zamieszkania (rachunek za media, wyciąg z konta bankowego, umowę najmu, angielskie prawo jazdy, etc.)

Numer NIN w UK, na zakończenie

Jak widać, proces przyznania numeru NIN składa się z kilku kroków, które musi podjąć każda osoba pragnąca po pierwsze legalnie pracować w UK, a po drugie korzystać w przyszłości           z systemu ubezpieczeń (emerytura, renta, etc.). W przypadku pytań warto zasięgnąć porady profesjonalnego biura księgowego. 

Więcej przydatnych informacji dotyczących rozliczeń podatku w Wielkiej Brytanii w poniższych artykułach:

Firma w Anglii – koszty.

Jak założyć firmę w Anglii.

Jak rozliczyć VAT w Wielkiej Brytanii.

Księgowość spółki limited.

P.S. 

Jeśli szukasz profesjonalnej porady księgowej, zachęcamy do kontaktu z naszą firmą. Wszyscy pracownicy naszej kancelarii są osobami wykształconymi i przebywającymi w Anglii. Masz pytania? Jesteśmy do dyspozycji!

info@firmawanglii.pl     +48 22 2701 282    +44 208 540 3282

Dodaj komentarz