590 Kingston Road
London, SW20 8DN

Wielka Brytania nieustannie przyciąga inwestorów, którzy pragną działać w przyjaznym biznesowi środowisku. W związku z tym zdarza się, że do Anglii przenoszone są biznesy, które nie mają prawnych podstaw do tego, aby rozliczać swoje podatki właśnie tam. Poniższy artykuł przedstawia najważniejsze kryteria, które trzeba spełnić, aby móc bezpiecznie przenieść firmę do Anglii.  

Pożądany profil działalności

Wydawać by się mogło, że rejestracja spółki w Anglii rozwiąże temat podatku. Nic bardziej mylnego. Kluczowym dla bezpieczeństwa podatkowego biznesu jest profil działalności spółki.  I tutaj zdecydowanie promowane są firmy, które nie wymagają lokalu lub zakładu znajdującego się na terenie Polski. Do takich branż można zaliczyć:

 • Usługi IT
 • Projektowanie (np. stron www, systemów informatycznych,  grafika, etc.)
 • Doradztwo
 • Marketing i reklama
 • e-Biznes (e-commerce, klucze do gier, etc.)
 • Dropshipping
 • Handel międzynarodowy
 • Bitcoin
 • Działalność portali internetowych

W przypadku powyższych uznaje się, że usługa wykonywana jest w miejscu siedziby firmy, a co za tym idzie, właśnie tam rozliczany jest dochód. 

Kiedy nie można przenieść firmy do Anglii?

Dla równowagi warto zdać sobie sprawę, które branże nie mogą rozliczać podatku w Anglii, co nie znaczy, że nie mogą posiadać tam zarejestrowanej firmy. Wtedy firma brytyjska będzie miała obowiązek rejestracji oddziału w Polsce lub rejestracji brytyjskiej firmy do polskiego NIP. 

Każda firma wymagająca lokalu lub specjalnych uprawnień do wykonywania działalności musi rozliczyć podatek w Polsce. Przykładem są:

 • Punkty usługowe (fryzjer, restauracja, sklep, etc.)
 • Nieruchomości (deweloperzy, pośrednicy, etc.)
 • Uprawnienia i koncesje (praktyki lekarskie, kancelarie prawne czy notarialne, etc.)

Certyfikat rezydencji podatkowej

Po założeniu firmy w Anglii warto zatroszczyć się o Certyfikat rezydencji podatkowej dla spółki. Jest to dokument wydany przez brytyjski urząd, który potwierdza, że spółka posiada rezydencję na terenie Wielkiej Brytanii. Jego wyrobienie trwa około trzydziestu dni, a sam certyfikat ważny jest przez jeden rok. 

Na zakończenie 

Przeniesienie firmy do Anglii jest niewątpliwie ogromnym krokiem naprzód dla każdego przedsiębiorcy. Po pierwsze dlatego, że firma działa w stabilnym systemie prawno- podatkowym, który na każdym kroku stara się ułatwiać przedsiębiorcy prowadzenie działalności. Po drugie – ze względu na podatki. A tu kłania się 12500 funtów kwoty wolnej od podatku oraz składki ubezpieczeniowe naliczane procentowo od zarobku, a nie jako stała kwota niezależna od dochodu. Każdemu zainteresowanemu przeniesieniem firmy do Anglii polecamy artykuły        z naszego bloga:

5 niezmiennych korzyści z przeniesienia firmy do Anglii.

Brytyjska spółka limited, 12 najważniejszych faktów.

Księgowość spółki limited. 

Jak założyć firmę w Anglii. 

P.S. 

Jeśli zastanawiasz się, czy możesz przenieść firmę do Anglii, nie wahaj się zadać pytania naszym specjalistom. Gwarantujemy najwyższą na polskim rynku jakość świadczonych usług popartą brytyjskim wykształceniem naszych księgowych. Jesteśmy dostępni pod:  

info@firmawanglii.pl     +48 22 2701 282 

Dodaj komentarz