590 Kingston Road
London, SW20 8DN

Zastanawiając się nad założeniem firmy, wielu przedsiębiorców rozważa założenie spółki w Wielkiej Brytanii. Nie bez przyczyny, gdyż to właśnie UK stworzyło system podatkowo prawny, który bardzo mocno wspiera przedsiębiorczość, ułatwiając prowadzenie biznesu i nie nakładając wysokich podatków. Każdego zainteresowanego tematem optymalizacji podatków zachęcamy do przeczytania artykułu o tym, dlaczego firma w Anglii tak bardzo się opłaca.

Spółka limited

Ze względu na podatki oraz ograniczoną odpowiedzialność właścicieli spółka ltd jest wciąż najczęściej wybieraną formą prowadzenia biznesu na Wyspach. Spółka limited jest w skrócie odpowiednikiem polskiej spółki z o.o., jednak prowadzenie jej księgowości nie jest tak drogie ani uciążliwe jak w Polsce. 

Podatki

Przedsiębiorcy posiadający firmę w Anglii zyskują w stosunku do polskich kolegów przede wszystkim na podatkach. I tutaj wyróżnić należy:  podatek CIT w wysokości 19%, kwotę wolną od podatku dla osób fizycznych w wysokości 12500 funtów rocznie (ponad 60 000 zł) oraz składki ubezpieczeniowe płacone proporcjonalnie od wynagrodzenia. W praktyce przy zarobkach na poziomie 60 000 zł rocznie ZUS wyniesie w UK około 300 zł miesięcznie. Roczna różnica na podatku dochodowym od wynagrodzenia oraz ZUS wyniesie zatem ponad 23 000 zł! 

Księgowość i obsługa firmy

Księgowość to nie tylko koszt usługi kancelarii, ale również czas potrzebny na spełnienie wszystkich wymogów formalnych. Brytyjski system podatkowy jest maksymalnie uproszczony, czego dowodem jest jedno rozliczenie roczne podatku dochodowego. Dodatkowo na wykonanie rozliczenia i zapłatę podatku przedsiębiorca ma aż dziewięć miesięcy po zakończeniu roku finansowego. W praktyce oznacza to, że pierwszy podatek do zapłaty pojawi się dwadzieścia jeden miesięcy po założeniu spółki. 

Kontakt z urzędami

Urząd skarbowy i ZUS kojarzy się polskiemu przedsiębiorcy z ciągnącymi się w nieskończoność kolejkami, skomplikowanymi formularzami oraz obsługą petenta rodem z PRL. Brytyjskie urzędy z własnej strony ograniczają do minimum kontakt z podatnikiem, tak aby mógł skupić się na biznesie, a nie nie sprawach “papierkowych”. Większość spraw można załatwić on-line, a sam kontakt z urzędnikiem odbywa się niezwykle rzadko (raz na kilka lat). Same urzędy preferują kontakt mailowy.

Koszty działalności

Kwestia rozliczania kosztów działalności w Wielkiej Brytanii jest zdecydowanie bardziej przychylna przedsiębiorcy niż w Polsce. Choć należy przestrzegać, aby każdy wydatek był związany z działalnością, urzędy nie robią co rok nowych wyłączeń, które tak naprawdę powiększają podstawę opodatkowania Kowalskiego. Wśród ciekawych rozwiązań znajduje się np. miesięczny ryczałt na wykorzystanie domu do celów biurowych czy nagrody zwolnione  od podatku do 300 funtów rocznie.

Na zakończenie 

Jak widać, firma w Anglii daje szereg korzyści natury podatkowej, jak i operacyjnej. Jeśli jesteś zainteresowany tematyką firmy w Anglii, polecamy kilka dodatkowych artykułów, które mogą Ci pomóc: 

5 niezmiennych korzyści z przeniesienia firmy do Anglii.

Brytyjska spółka limited, 12 najważniejszych faktów.

Firma w Anglii, a działalność w Polsce. 

Księgowość spółki limited. 

Jak założyć firmę w Anglii. 

P.S. 

Jeśli szukasz profesjonalnej księgowości, nie wahaj się skontaktować z naszą kancelarią. Gwarantujemy najwyższą jakość świadczonych usług popartą brytyjskim wykształceniem naszych księgowych. Jesteśmy dostępni pod:  

info@firmawanglii.pl     +48 22 2701 282

Dodaj komentarz