590 Kingston Road
London, SW20 8DN

Wystawianie faktur przez spółkę limited jest niezwykle proste, jednak warto zdać sobie sprawę, jakie elementy musi zawierać brytyjski dokument księgowy, aby można go poprawnie rozliczyć. Świeżo upieczeni dyrektorzy firm w Anglii mogą popełnić proste błędy, szczególnie  w fakturowaniu klientów z Polski. Aby uniknąć nieprzyjemności ze strony urzędów, przedstawiamy artykuł o tym, jak wygląda poprawne fakturowanie w spółce limited. 

Faktura w spółce limited

Aby otrzymać płatność za towar lub usługę, spółka limited musi wystawić za nią fakturę. Żadna transakcja na koncie bankowym lub w kasie nie może zostać poprawnie rozliczona bez tego dokumentu. Brytyjska faktura (ang. invoice) musi zawierać zatem takie dane jak:

 • Nazwa Twojej firmy
 • Dane adresowe
 • Numer rejestracyjny spółki 
 • Numer VAT-GB (jeśli spółka jest aktywnym płatnikiem VAT)
 • Data wystawienia faktury
 • Numer faktury
 • Dane firmy, której wystawiana jest faktura (j.w.)
 • Opis świadczonej usługi lub towaru

Fakturowanie firm brytyjskich

Fakturowanie między firmami brytyjskimi odbywa się według powyższego schematu i nie ma znaczenia czy odbiorca lub wystawiający fakturę jest płatnikiem VAT czy nie. Sprawa komplikuje się, gdy kontrahent posiada firmę poza granicami Wielkiej Brytanii. Wtedy trzeba zwrócić uwagę na kilka przypadków. 

Fakturowanie firm polskich

W tym punkcie rozważymy następujące przypadki:

 • Wystawiający jest płatnikiem VAT i odbiorca jest płatnikiem VAT

Oba podmioty musza być czynnymi płatnikami VAT w swoich krajach i posiadać VAT UE. Wystawiasz fakturę ze stawką VAT NP (nie podlega) z adnotacją “obciążenie odwrócone” (ang. Reverse charge), a odbiorca płaci kwotę netto i to w jego gestii leży rozliczenie VAT w Polsce. Po takim zabiegu VAT się zeruje, więc odbiorca wysyła tylko do urzędu odpowiedni raport. Polscy księgowi znają doskonale ten mechanizm. 

 • Wystawiający jest płatnikiem VAT, a odbiorca nie jest płatnikiem VAT

Wystawiający przygotowuje dokument z naliczona kwota podatku VAT, której odbiorca w PL nie będzie mógł odzyskać.

 • Wystawiający nie jest płatnikiem VAT, a odbiorca jest płatnikiem VAT

Wystawiasz fakturę netto i odbiorca opłaca kwotę netto. Podatek VAT nie występuje w takiej transakcji. Tutaj nie dzieje się nic skomplikowanego. 

 • Wystawiający nie jest płatnikiem VAT i odbiorca nie jest płatnikiem VAT

Tak jak w powyższym przypadku. Wystawiasz fakturę w kwocie netto i odbiorca opłaca ją w kwocie netto. Podatek VAT nie występuje w takiej transakcji.

Na zakończenie 

Jak widać, wystawianie faktur przez spółkę limited nie różni się niczym od schematu, do którego jesteśmy przyzwyczajeni w Polsce. Więcej przydatnych informacji dla każdego zainteresowanego firmą w Anglii w poniższych artykułach:

5 niezmiennych korzyści z przeniesienia firmy do Anglii.

Brytyjska spółka limited, 12 najważniejszych faktów.

7 dat, które musi znać każdy dyrektor spółki limited.

Księgowość spółki limited.

Jak założyć firmę w Anglii. 

PS

Jeśli zastanawiasz się nad przeniesieniem firmy do Anglii lub już posiadasz spółkę i potrzebujesz profesjonalnej obsługi księgowej, jesteśmy do usług. Nasza kadra posiada 12 lat doświadczenia na rynku brytyjskim oraz zdobyła wykształcenie w Anglii. Gwarantujemy najwyższą na rynku jakość świadczonych usług. Jesteśmy dostępni pod: 

info@firmawanglii.pl     +48 22 2701 282 

Dodaj komentarz