590 Kingston Road
London, SW20 8DN

Self-Assessment jest indywidualnym rozliczeniem podatkowym z urzędem brytyjskim i należy corocznie wysyłać je do urzędu tylko w niektórych przypadkach. Zwykle nie będzie ono wymagane, gdyż to na pracodawcy ciąży obowiązek rozliczenia pracownika. Jednak jeśli osiągnąłeś dochód na terenie Wielkiej Brytanii z innego tytułu, z tego artykułu dowiesz się, kiedy będziesz mieć obowiązek przesłania rozliczenia Self-Assessment.

Kiedy wysłać Self-Assessment?

Istnieje kilka sytuacji, w których będziesz musiał poinformować urząd o dochodach innych niż te, które osiągnąłeś z tytułu umowy o pracę. Należą do nich:

  • Jesteś dyrektorem spółki limited i osiągnąłeś z tego tytułu korzyści majątkowe.
  • Jesteś udziałowcem firmy ltd. i otrzymałeś dywidendę.
  • Jesteś samozatrudniony.
  • Jesteś partnerem w spółce partnerskiej.
  • Twój dochód przekracza 100 000 funtów rocznie.
  • Posiadasz zyski osiągnięte na rynkach kapitałowych.
  • Osiągnąłeś zyski z inwestycji bądź oszczędności (np. lokat) powyżej 10 000 funtów.
  • Posiadasz inny dochód, który nie został opodatkowany.

Za jaki okres rozlicza się Self-Assessment?

Rozliczanie wysyłane jest za okres od 6 kwietnia do 5 kwietnia następnego roku i należy przesłać je do 31 stycznia. 31 stycznia jest również datą, kiedy należy zapłacić należny podatek.

Płatność należnego podatku

Jeśli kwota należnego podatku przekroczy 1000 funtów, urząd będzie wymagał zapłaty należnego podatku plus zaliczki podatkowej na rok następny. Pierwsza zaliczka będzie opłacana do 31 stycznia a druga do 31 lipca. Kwota zapłaconego podatku zostanie odliczona od całkowitych zobowiązań podatkowych w roku następnym. Jeśli kwota zobowiązania nie przekracza 1000 funtów, to wymagana jest zapłata jedynie zobowiązań podatkowych i ubezpieczeniowych wynikających za dany okres.

Na zakończenie 

Pomimo tego, że brytyjski system podatkowy jest zdecydowanie bardziej przyjazny niż polski, warto zapoznać się z jego podstawowymi założeniami. Więcej przydatnych informacji dla każdego zainteresowanego firmą w Anglii w poniższych artykułach:

5 niezmiennych korzyści z przeniesienia firmy do Anglii.

Brytyjska spółka limited, 12 najważniejszych faktów.

Firma w Anglii, a działalność w Polsce. 

Księgowość spółki limited. 

Jak założyć firmę w Anglii. 

P.S.

Jeśli szukasz profesjonalnej księgowości w Anglii, jesteśmy do usług. Nasza kadra posiada 12 lat doświadczenia na rynku brytyjskim oraz zdobyła wykształcenie w Anglii. Gwarantujemy najwyższą na rynku jakość świadczonych usług. Jesteśmy dostępni pod: 

info@firmawanglii.pl     +48 22 2701 282

Dodaj komentarz