590 Kingston Road
London, SW20 8DN

Ze względu na koronawirus brytyjski rząd został zmuszony do podjęcia działań w celu ograniczenia jej skutków. W związku z tym wiele firm musiało wstrzymać swoją działalność, a szerokie grono pracowników zostało chwilowo pozbawione możliwości zarobku. Jeśli zatem utraciłeś źródło dochodu z powodu koronawirusa lub następstw w nim związanych, z tego artykułu dowiesz się, jaką pomoc oferuje Ci brytyjski rząd.  

Kilka rad od rządu brytyjskiego

Ministerstwo radzi, aby każdy pracownik, który może wykonywać swoje obowiązki z domu, przestawił się na właśnie taki tryb pracy. Niestety, nie każdy może sobie na to pozwolić, dlatego uprasza się, aby pozostać w domu w przypadku wystąpienia objawów zakażenia wirusem przez okres 7 dni od momentu ich wystąpienia. Pozostali domownicy muszą pozostać w izolacji przez okres 14 dni.

Więcej informacji o domowej kwarantannie pod tutaj.

Job Retention Scheme 

Jeśli pracodawca został zmuszony do likwidacji stanowiska pracy ze względu na epidemię koronawirusa lub pracownik nie może wykonywać pracy z przyczyn zagrażających zdrowiu, pracodawca ma możliwość zatrzymania pracownika na etacie, wypłacając mu 80% zarobków, ale nie więcej niż 2500 funtów miesięcznie. Kwota obliczana jest na podstawie ostatniej wypłaconej pensji przed 19 marca 2020. W obecnej chwili system obejmuje możliwość wypłaty dofinansowania za maksymalnie 4 miesiące (marzec-czerwiec). Osoba, której dochód zostanie    w ten sposób zmniejszony, może ubiegać się o pomoc socjalną lub Universal Credit.

Co z chorymi? 

Każda osoba zbyt chora, aby wykonywać swoje obowiązki, może otrzymać 94,25 funta tygodniowo z tytułu Statutory Sick Pay (SSP). Zasiłek opłacany jest przez okres 28 tygodni przez pracodawcę i musi zostać wypłacany od pierwszego dnia chorobowego (zwykle wypłacany jest od czwartego dnia zwolnienia). 

Opieka nad chorymi 

Dodatkowo każda osoba, która opiekuje się chorym lub została skierowana na domową kwarantannę, może ubiegać się o zasiłek z tytułu SSP.

Dowód choroby 

Każdy chory na Covid-19 powinien zostać w domu, zatem nie jest możliwe dostarczenie do pracodawcy sick note po siedmiu dniach choroby. Sick note (lub fit note) zostanie zastąpione notą izolacyjną (isolation note) po odwiedzeniu strony NHS 111 online zamiast tej wydanej standardowo przez lekarza. 

Brak kwalifikacji do SSP 

Każda osoba, która jest samozatrudniona lub zarabia poniżej Lower Earnings Limit, czyli 118 funtów tygodniowo, może ubiegać się o Universal Credit lub Employment and Support Allowance

Inna ochrona pracowników 

Bez względu na obecny stan zatrudnienia oraz wysokość dochodów, każdy, kto odczuwa ekonomiczne skutki epidemii Covid-19, będzie miał dostęp do systemu opieki społecznej          w tym Universal Credit. Od 6 kwietnia została zwiększona ulga w Universal Credit i Working tax Credit na 1 rok. Oba benefity wzrosną o 20 funtów tygodniowo niezależnie od corocznej waloryzacji. Zaliczki na poczet Universal Credit mogą zostać wypłacone bez konieczności wizyt w jobcentre. 

Na zakończenie 

Jeśli jesteś zainteresowany wsparciem rządowym oraz utrzymaniem stanowiska pracy do okresu, kiedy gospodarka UK zostanie zamrożona, powinieneś skontaktować się ze swoim pracodawcą      i księgowym w celu ustalenia dalszych kroków. Pamiętaj, że programy rządowe mogą dotyczyć firm z różnych branż oraz zatrudniających odpowiednią ilość osób. 

Podobne artykułu, które mogą Cię zainteresować:

 

Koronawirus – wsparcie dla przedsiębiorców

Koronawirus – wsparcie dla pracodawców

Koronawirus – pożyczki rządowe dla MŚP

Koronawirus – pomoc rządowa dla self-employed

Koronawirus – pomoc rządowa dla pracowników

P.S. 

Jeśli potrzebujesz pomocy w sprawach związanych z pomocą rządową jako pracownik, Self-Employed lub właściciel spółki, zachęcamy do kontaktu. Gwarantujemy najwyższą na rynku jakość świadczonych usług popartą brytyjskim wykształceniem naszych księgowych. Jesteśmy dostępni pod:  

info@firmawanglii.pl     +48 22 2701 282    +44 208 5403 282

Dodaj komentarz