590 Kingston Road
London, SW20 8DN

Spółka typu Ltd (Limited) to jedna z wielu form działalności gospodarczej opracowanych przez brytyjskie prawo w celu przyciągnięcia do UK jak największej ilości inwestorów. Jest ona odpowiednikiem polskich spółek z o.o. charakteryzujących się własna osobowością prawną oraz zabezpieczających tworzących ją wspólników przed osobistą odpowiedzialnością za zobowiązania spółki, jako że majątek spółki należy do niej, a nie do udziałowców.

Kto powinien zdecydować się na założenie spółki Limited?

Ten rodzaj struktury jest najlepszy dla osób prowadzących działalność gospodarczą nie wymagającą świadczenia usług w miejscu siedziby firmy (handel internetowy, doradztwo, szkolenia), a chcących korzystać z dobrodziejstw brytyjskich rozwiązań prawnych ułatwiających pracę prywatnym przedsiębiorcom.

Ilu udziałowców może mieć spółka Ltd?

Prawo brytyjskie wyznacza jedynie minimalną liczbę potencjalnych udziałowców, czyli 1. Górna granica nie jest określona.

W spółce Ltd istnieje też funkcja dyrektora, których, podobnie jak udziałowców, może działać dowolna ilość. Żaden z dyrektorów nie musi zamieszkiwać na terytorium UK. Nie ma natomiast obowiązku powołania sekretarza.

Obowiązki księgowo – podatkowe

W przypadku spółek Ltd ich udziałowcy nie mają zbyt wiele pracy związanej z rozliczaniem podatków i prowadzeniem księgowości. Rozliczenia podatku dochodowego dokonuje się raz do roku, a podatku VAT kwartalnie. Wszystkie procedury można przeprowadzać przebywając poza granicami Wielkiej Brytanii.

Miejscem rezydencji podatkowej jest miejsce rejestracji spółki. A ponieważ wymogiem umożliwiającym założenie spółki Ltd jest posiadanie adresu rejestracyjnego na terenie UK, podlega ona tamtejszemu prawu podatkowemu.

Ciekawostki prawne dotyczące spółki Ltd.

Zakładając spółkę Ltd należy pamiętać o wymogach, a dokładniej obostrzeniach związanych z nazewnictwem. Po pierwsze, nazwa spółki nie może zawierać wulgaryzmów w żadnym języku, a po drugie, nie może nawiązywać do rodzaju działalności wymagającej specjalnych koncesji ani zezwoleń.

Znaczącym ułatwieniem są przepisy dotyczące kapitału założycielskiego niezbędnego dla utworzenia spółki. Jego minimalna kwota to… 1£

Spółka musi mieć oczywiście swoje konto bankowe, ale może otworzyć je w dowolnym miejscu na ziemi.

Inne zalety związane z działalnością w ramach spółki Ltd.

Bez wątpienia należą do nich łatwość założenia, możliwość prowadzenia zdalnego i prostota rozliczeń podatkowych oraz prowadzenia księgowości. Do tego dochodzi niski – praktycznie żaden – minimalny kapitał założycielski, a także ochrona udziałowców przed odpowiedzialnością za zobowiązania spółki. Nie można też zapomnieć o rozpoznawalności struktury Ltd na całym świecie, prestiżu firmy brytyjskiej oraz ułatwiającym działalność gospodarczą prawie Zjednoczonego Królestwa.

Mogą Cię zainteresować.

Każdemu zainteresowanemu przeniesieniem firmy do Anglii polecamy artykuły z naszego bloga:

5 niezmiennych korzyści z przeniesienia firmy do Anglii.

Brytyjska spółka limited, 12 najważniejszych faktów.

Księgowość spółki limited. 

Jak założyć firmę w Anglii. 

P.S.

Jeśli zastanawiasz się, czy możesz przenieść firmę do Anglii, nie wahaj się zadać pytania naszym specjalistom. Gwarantujemy najwyższą na polskim rynku jakość świadczonych usług popartą brytyjskim wykształceniem naszych księgowych. Jesteśmy dostępni pod:

info@firmawanglii.pl     +48 22 2701 282 

Dodaj komentarz