590 Kingston Road
London, SW20 8DN

Self-Employed, czyli polski odpowiednik samozatrudnienia, jest jedną z wielu proponowanych przez prawo Zjednoczonego Królestwa form działalności gospodarczej. Dotyczą jej oczywiście pewne obostrzenia, ale ma ona także mnóstwo zalet. Najważniejszą z nich jest zaś to, że…

Główna zaleta Self-Employed

Jest to zdecydowanie najprostsza w prowadzeniu forma działalności biznesowej w Wielkiej Brytanii. Dlatego też jest bardzo dobrym, a wręcz wskazanym rozwiązaniem dla wszystkich tych, którzy dopiero zaczynają karierę przedsiębiorcy pod egidą Zjednoczonego Królestwa. Bardzo łatwe jest też

Założenie działalności typu Self-Employed

Aby to uczynić, należy zarejestrować firmę w HMRC, czyli brytyjskim odpowiedniku polskiego Urzędu Skarbowego. Nie trzeba jednak udawać się tam osobiście. Można to zrobić drogą elektroniczną, listowną lub telefoniczną. W przypadku wyboru metody online, czas założenia działalności liczy się nie w tygodniach czy dniach, ale…. minutach. W przypadku, kiedy osoba zainteresowana rozpoczęciem działalności posiada już numer NIN (National Insurance Number), proces rejestracji jest jeszcze szybszy i łatwiejszy. Co ciekawe, można go przeprowadzić już po rozpoczęciu funkcjonowania przedsiębiorstwa.

Konieczne będą oczywiście pewne dokumenty, ale jest ich niewiele: podstawowe dane osobowe zawarte w dowodzie osobistym, ułatwiający założenie działalności numer NIN, dane kontaktowe firmy, informacje dotyczące branży, w ramach której operować będzie firma, a także odpowiednie licencje, w przypadku podjęcia działalności w dziedzinie, która takowych licencji wymaga. Ale to nie wszystko. Są jeszcze

Podatki

Które płacić trzeba, ale należy pamiętać że UK oferuje wysoką kwotę wolna od podatku, która systematycznie się zwiększa, a dodatkowo dla osób pracujących w ramach Self-Employed funkcjonują bardzo przejrzyste zasady odprowadzania podatku; obowiązują stawki 0%, 20%, 40% i 45% zależne od wysokości osiąganego dochodu. Co więcej, na zapłacenie podatku przedsiębiorca ma aż 10 miesięcy od momentu zakończenia roku podatkowego. Konieczne jest też opłacanie składek ubezpieczenia społecznego, również zależnych od uzyskanego dochodu, co jest niewątpliwie korzystniejszym rozwiązaniem niż to obowiązujące w Polsce.

Kiedy zdecydować się na Self-Employed?

Jak powiedziano na wstępie, ze względu na swoją prostotę Self-Employed odpowiedni jest dla początkujących biznesmenów. Jest on także najlepszy dla tych, którzy chcą prowadzić działalność jednoosobowo oraz samodzielnie decydować o czasie swojej pracy. W tego typu rozwiązaniu możliwe jest też własne ustalanie cen za wykonaną przez siebie usługę. Konieczne jest jednak zapewnienie sobie warsztatu pracy we własnym zakresie.

Samozatrudnienie nie wyklucza zatrudniania innych pracowników.

Czy są jakieś wady?

Nigdzie nie znajdziemy rozwiązań „idealnych”. W przypadku Self-Employment osoba prowadząca działalność osobiście odpowiada za długi firmy. Bardzo trudne jest także przekształcenie tej formy działalności w inną.

Najważniejsze jest jednak to, że Self-Employment jest przeznaczona dla rezydentów brytyjskich. Aby móc prowadzić firmę tego rodzaju, należy przebywać na terenie Wielkiej Brytanii co najmniej 183 dni w roku.

Mogą Cię zainteresować.

Każdemu zainteresowanemu przeniesieniem firmy do Anglii polecamy artykuły z naszego bloga:

5 niezmiennych korzyści z przeniesienia firmy do Anglii.

Brytyjska spółka limited, 12 najważniejszych faktów.

Księgowość spółki limited. 

Jak założyć firmę w Anglii. 

P.S.

Jeśli zastanawiasz się, czy możesz przenieść firmę do Anglii, nie wahaj się zadać pytania naszym specjalistom. Gwarantujemy najwyższą na polskim rynku jakość świadczonych usług popartą brytyjskim wykształceniem naszych księgowych. Jesteśmy dostępni pod:

info@firmawanglii.pl     +48 22 2701 282 

Dodaj komentarz