590 Kingston Road
London, SW20 8DN

Spółka PLC, czyli Public Limited Company, to jedna z wielu struktur biznesowych możliwych do utworzenia pod jurysdykcją Wielkiej Brytanii. Jest o odpowiednik polskiej spółki akcyjnej, czyli spółki kapitałowej, której działalność opiera się na obiegu akcji należących do akcjonariuszy. Kapitał zakładowy takiej formy biznesowej jest tworzony przez wkłady własne założycieli, stających się przez to współwłaścicielami spółki.

Specyfika PLC

W odróżnieniu od innych popularnych w UK form działalności gospodarczej, takich jak np. spółki Ltd, LLP czy self employment (samozatrudnienie), Public Limited Company jest strukturą dosyć wymagającą, chociażby ze względu na odpowiedni kapitał założycielski oraz konieczną do jej funkcjonowania liczbę organów. Niemniej, pozwala ona na prowadzenie pod jej szyldem dowolnej działalności w Wielkiej Brytanii i na całym świecie (pod warunkiem oczywiście, że jest to działalność legalna). Nie bez znaczenia jest także fakt, że firmy brytyjskie cieszą się prestiżem pod każdą szerokością geograficzną. A jeżeli doliczyć do tego przyjazne dla przedsiębiorców prawo Zjednoczonego Królestwa, okaże się ze wybór struktury PLC może okazać się wyjątkowo trafny.

Warunki formalne

Rejestracja firmy PLC jest stosunkowo prosta; można dokonać tego pocztą, elektronicznie lub przez pośrednika, Cały proces nie trwa dłużej niż 48 godzin, a może zostać skrócony nawet do 6 – 8. Konieczna będzie także symboliczna opłata.

Istotną sprawą jest kapitał założycielski, którego wysokość wynosi 50 000 GBP, a którego 1/4 musi zostać wpłacona na firmowe konto. Odpowiedzialność współwłaścicieli spółki PLC ogranicza się do wysokości wniesionego wkładu. Firma musi posiadać angielski lub walijski adres, a jej nazwa jest zawsze kończy się skrótem Plc lub jego pełnym brzmieniem Public limited company.

Taka struktura posiada osobowość prawną.

Struktura

Spółka PLC musi posiadać minimum dwóch dyrektorów, sekretarza i co najmniej dwóch udziałowców. Ich funkcję mogą pełnić zarówno osoby fizyczne, jak i inne firmy.

Spółka może też oczywiście zatrudniać pracowników.

Podatki i formalności

Dochód spółek typu PLC objęty jest podatkiem corporation tax, czyli podatkiem od osób prawnych. Wynosi on 20% w przypadku dochodu niższego niż 300 000 GBP, i 26% w przypadku dochodu wyższego niż 300 000 GBP.

Spółka PLC zobowiązana jest do składania corocznych raportów dotyczących statusu firmy oraz zmian w jej strukturze, jeżeli takowe miały miejsce. Konieczne są też roczne rozliczenia podatkowe (składane na ręce Inland Revenue) oraz przejrzyste prowadzenie dokumentacji finansowej.

W przypadku przekroczenia progu dochodu 85 000 GBP, firma musi zarejestrować się jako płatnik VAT.

Dodatkowe informacje dotyczące akcji spółek.

Całość akcji musi zostać przekazana współudziałowcom spółki. Mogą być one przedmiotem obrotu giełdowego.

Podobne artykułu, które mogą Cię zainteresować:

Koronawirus – wsparcie dla przedsiębiorców

Koronawirus – wsparcie dla pracodawców

Koronawirus – pożyczki rządowe dla MŚP

Koronawirus – pomoc rządowa dla self-employed

Koronawirus – pomoc rządowa dla pracowników

P.S.

Jeśli potrzebujesz pomocy w sprawach księgowych jako pracownik, Self-Employed lub właściciel spółki, zachęcamy do kontaktu. Gwarantujemy najwyższą na rynku jakość świadczonych usług popartą brytyjskim wykształceniem naszych księgowych. Jesteśmy dostępni pod:

info@firmawanglii.pl     +48 22 2701 282    +44 208 5403 282

Dodaj komentarz