590 Kingston Road
London, SW20 8DN

Jedną z korzyści płynących ze zjawiska określanego mianem globalizacji jest możliwość prowadzenia działalności gospodarczej w niemal dowolnym miejscu na świecie. Jednakże niektóre z lokalizacji są dla prowadzonej w nich działalności gospodarczej atrakcyjniejsze od innych. Jedną z najlepszych biznesowych jurysdykcji jest obecnie, Wielka Brytania. Dlaczego? Przyczyn jest naprawdę sporo. Firma w Anglii, to idealne miejsce na biznes. 

Pierwszy krok nie musi być najtrudniejszy.

Założenie firmy w Zjednoczonym Królestwie to przysłowiowa „bułka z masłem”. Można tego dokonać osobiście, drogą elektroniczną, listowną, a nawet telefonicznie. Cała procedura może trwać (w zależności od rodzaju firmy) zaledwie kilka godzin. Opłaty związane z założeniem działalności gospodarczej spokojnie można zaliczyć do kategorii „symbolicznych”.

Przyjaciół nigdy dość

Pod pojęciem przyjaciela, kryje się w tym przypadku… brytyjski urzędnik. Tak, to prawda, choć trudna do wyobrażenia w polskich warunkach. W Zjednoczonym Królestwie urzędy nastawione są na współpracę i wsparcie zarówno dla początkujących, jak i dla doświadczonych biznesmenów. U podstaw takiego nastawienia leży jak najbardziej słuszne założenie, że firmom odprowadzającym podatki do budżetu państwa należy maksymalnie ułatwiać pracę, aby działały jak najdłużej i zarabiały jak najwięcej. Wszak bogate społeczeństwo to bogate i silne państwo. A Firma w Anglii pozwala bogacić się przedsiębiorcy znacznie szybciej. 

Do wyboru do koloru.

Prawo gospodarcze Wielkiej Brytanii umożliwia tworzenie różnorodnych struktur biznesowych dopasowanych do takich czynników jak rodzaj i zasięg prowadzonej działalności, optymalizacje podatkową czy majętność osób wnoszących kapitał założycielski do zakładanych spółek.

Do najpopularniejszych struktur należą self employment, czyli samozatrudnienie, będące niejako pierwszym krokiem dla osób rozpoczynających karierę w biznesie, spółka Ltd (Limited), będąca odpowiednikiem polskiej spółki z o.o., dedykowana wszystkim tym, którzy chcą prowadzić działalność nie wymagającą świadczenia usług w miejscu siedziby firmy, spółka LLP (Limited Liability Company) łącząca zalety spółek kapitałowych i osobowych oraz spółka PLC (Public Limited Company) przeznaczona dla bardziej zaawansowanych biznesmenów mających ogólnoświatowe handlowe ambicje oraz zasobny portfel umożliwiający wpłacenie odpowiedniego wkładu własnego. 

Podatki

Cóż, Anglia nie Anglia, podatki płacić trzeba. Ale…

Także w kwestii podatkowej Zjednoczone Królestwo ma wiele do zaoferowania: przejrzyste przepisy, wysoką, stale podnoszona kwotę wolną od podatku, jasno określone progi podatku dochodowego i VAT, rozwiązania prawne pozwalające na całkowicie legalną optymalizację podatkową, oraz możliwość wydłużenia czasu rozliczenia podatkowego (nawet do 21 miesięcy od rozpoczęcia działalności).

Mocne „plecy”

Czyli ogólnoświatowy prestiż i zaufanie, jakimi cieszą się struktury biznesowe rejestrowane w Wielkiej Brytanii. Firma w Anglii, to nie tylko wspomniane już spółki typu Limited, Limited Liability Company czy Public Limited Company są rozpoznawalne i cenione wszędzie tam, gdzie prowadza swoją działalność.

Składki ubezpieczeniowe…

…kojarzące się każdemu polskiemu przedsiębiorcy z comiesięcznymi obowiązkowymi składkami na Zakład Ubezpieczeń Społecznych, które płacić po prostu trzeba, czy firma działa dobrze czy źle. W Wielkiej Brytanii jest „trochę” inaczej; wysokość składek jest obliczana jako procent od dochodu, a jeżeli nie przekroczy się jego określonego progu – około 9000 GBP rocznie, przy czym kwota ta się zwiększa – nie trzeba ich płacić! Innymi słowy, kiedy trafi się „chudy” rok, nie trzeba martwić się dodatkowymi kosztami ubezpieczenia społecznego.

Formalności

Nie są skomplikowane i nie jest ich dużo. Do najważniejszych należą składanie corocznych deklaracji podatkowych i sprawozdań finansowych, oraz przejrzyste prowadzenie księgowości.

Praca nie trwa wiecznie

Każda kiedyś zakończy się emeryturą. Przy czym ta brytyjska jest atrakcyjniejsza od polskiej. Chociażby przez to, ze można nabyć do niej prawo już po 10 latach pracy, będąc np. dyrektorem spółki Ltd.

Mogą Cię zainteresować.

Każdemu zainteresowanemu przeniesieniem firmy do Anglii polecamy artykuły z naszego bloga:

5 niezmiennych korzyści z przeniesienia firmy do Anglii.

Brytyjska spółka limited, 12 najważniejszych faktów.

Księgowość spółki limited. 

Jak założyć firmę w Anglii. 

P.S.

Jeśli zastanawiasz się, czy możesz przenieść firmę do Anglii, nie wahaj się zadać pytania naszym specjalistom. Gwarantujemy najwyższą na polskim rynku jakość świadczonych usług popartą brytyjskim wykształceniem naszych księgowych. Jesteśmy dostępni pod:

info@firmawanglii.pl     +48 22 2701 282 

Dodaj komentarz