590 Kingston Road
London, SW20 8DN

Obowiązek zapłaty podatku choć przykry, jest konieczny. Oczywistym też jest, że im stawka podatku jest wyższa, tym jest on bardziej uciążliwy. Na szczęście istnieją metody obniżenia wysokości zobowiązania podatkowego, metody – co ważne – całkowicie legalne. Noszą one nazwę: optymalizacja podatkowa.

Optymalizacja podatkowa. Czym jest?

Jest to zjawisko o tak szerokim zakresie, że trudno by szukać jednej, oficjalnej definicji. Przyjmuje się, że jest to całokształt działań, które będąc zgodne z prawem prowadzą do znaczącego obniżenia, a w pewnych sytuacjach nawet zniesienia obowiązku podatkowego. Optymalizacja podatkowa czasem zwana jest unikaniem opodatkowania; nie należy tego absolutnie mylić z uchylaniem się od opodatkowania, gdyż uchylanie się jest po prostu przestępstwem.

Aby optymalizacja podatkowa była w pełni legalna, należy przeprowadzić ją zgodnie z przepisami prawa, co wymaga dobrej jego znajomości (bądź znajomości dobrego prawnika).

Możliwości w ramach optymalizacji podatkowej.

Jedną z opcji minimalizacji zobowiązań podatkowych jest wykorzystanie rozwiązań prawnych oferowanych przez inne państwa. Mowa tutaj o tzw. rajach podatkowych lub oazach podatkowych. Wiele z nich całkowicie zwalnia z konieczności zapłaty podatków firmy zarejestrowane na ich terytorium, pod warunkiem, że zysk takiej firmy jest w całości osiągany poza ich granicami. Jednak w tym przypadku należy być bardzo ostrożnym, ponieważ wiele takich „rajów” nie cieszy się dobrą opinią; mówiąc wprost, są posądzane o to, że pod ich skrzydłami prowadzone są nie do końca legalne interesy lub też przepływają przez nie środki finansowe pozyskiwane wbrew prawu (w większości jednak zarzuty takie są nieprawdziwe, a tworzone są po to, aby zniechęcić podmioty gospodarcze do przenoszenia tam działalności). Ważne jest też, aby dobrze znać przepisy prawne wybranego „raju”, aby nie narazić się na konsekwencje finansowe. Dlatego też decydując się na przeniesienie działalności do oazy podatkowej dobrze jest skorzystać z usług doświadczonych pośredników.

Optymalizacja podatkowa przez brytyjską spółkę limited

O wiele pewniej jest założyć bądź przenieść działalność do krajów, które nie są zaliczane do grona oaz podatkowych, ale ich rozwiązania prawne dotyczące biznesu i podatków są na tyle atrakcyjne, że przyciągają inwestorów z całego świata (np. Wielka Brytania).

Przeniesienie działalności za granicę, daje nowe możliwości w ramach optymalizacji, dopuszczalnej w ramach tamtejszego prawa; np. wypłata wynagrodzenia w postaci niżej opodatkowanych dywidend czy pensji dyrektorskich w UK.

Europejskie raje podatkowe

Inna możliwość to stworzenie międzynarodowej struktury biznesowej opartej o rozwiązania państwa cieszącego się zaufaniem i poważaniem w dziedzinie prawa podatkowego – np. Malty lub Cypru.

Bardzo powszechnymi metodami legalnej optymalizacji podatkowej, z której korzysta (także w naszym kraju) wiele podmiotów (co ciekawe, często nie do końca zdając sobie z tego sprawę), są te, które są wprost opisane w prawie. Mowa tu np. o korzystaniu z ulg podatkowych, odliczeń czy też zwolnień.

Wehikuły podatkowe

Bardziej skomplikowaną formą optymalizacji, dla stosowania której konieczna jest dogłębna znajomość prawa, bądź współpraca z zaufaną, doświadczoną kancelarią prawną, jest tworzenie konkretnych struktur biznesowych, mogących korzystać z udogodnień podatkowych. Należą do nich m.in.: tworzenie podatkowych grup kapitałowych bądź zagranicznych spółek holdingowych, utworzenie spółki europejskiej, ewentualnie działalność pod postacią spółki osobowej, zamiast kapitałowej.

Jeszcze inna ewentualność to prowadzenie działalności w granicach specjalnych stref ekonomicznych.

To oczywiście nie wszystkie kroki, jaki można podjąć w ramach procedur zmierzających do zastosowania optymalizacji podatkowej. Można jeszcze np. wybrać formę opodatkowania najkorzystniejszą dla konkretnej działalności (ryczałt, karta podatkowa, podatek liniowy, zasady ogólne), łączyć źródła przychodu czy też amortyzacja.

Wnioski

Z powyższych informacji, można wyciągnąć dwa najważniejsze wnioski:

Po pierwsze, da się w całkowicie legalny sposób obniżyć zobowiązania podatkowe, a po drugie, chyba nawet ważniejsze, istnieje tyle metod optymalizacji i tyle sytuacji, w których można je zastosować, że wybór metody powinien być krokiem głęboko przemyślanym i starannie zaplanowanym, w oparciu o takie przesłanki jak np. przewidywanie osiągniętego zysku, perspektywy inwestycyjne, zasięg działalności lub miejsce jej prowadzenia.

Każdemu zainteresowanemu przeniesieniem firmy do Anglii polecamy artykuły z naszego bloga:

5 niezmiennych korzyści z przeniesienia firmy do Anglii.

Brytyjska spółka limited, 12 najważniejszych faktów.

Księgowość spółki limited. 

Jak założyć firmę w Anglii. 

P.S.

Jeśli zastanawiasz się, czy możesz przenieść firmę do Anglii, nie wahaj się zadać pytania naszym specjalistom. Gwarantujemy najwyższą na polskim rynku jakość świadczonych usług popartą brytyjskim wykształceniem naszych księgowych. Jesteśmy dostępni pod:

info@firmawanglii.pl     +48 22 2701 282 

Dodaj komentarz