590 Kingston Road
London, SW20 8DN

Działająca pod szyldem Wielkiej Brytanii spółka limited (ltd) jest jedną z najpowszechniejszych i najbardziej rozpoznawalnych struktur biznesowych skonstruowanych przez brytyjskie prawo. Jest ona rozpoznawalna na całym świecie, a dzięki prestiżowi Zjednoczonego Królestwa, wszędzie cieszy się dużym zaufaniem. Jej polskim odpowiednikiem jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

Istota spółki Ltd

Najważniejszą cechą, a jednocześnie zaletą spółki limited jest rozdzielenie jej majątku od majątku właścicieli, przez co w razie jakichkolwiek kłopotów odpowiadają oni tylko do wysokości wniesionego do spółki majątku; z jednym jednakże wyjątkiem: wierzyciele mogą zgłaszać roszczenia do pokrycia zobowiązań z prywatnego majątku właścicieli, jeżeli dopuścili się oni oszustwa.

Założenie spółki Ltd

Spółka limited posiada osobowość prawną. Do jej założenia wymagany jest minimum jeden dyrektor, będący osobą fizyczną. Spółka musi posiadać co najmniej jednego udziałowca, ich maksymalna ilość nie jest określona. Sekretarz nie jest wymagany. Wymagany kapitał założycielski jest bardzo niski – może to już być 1 GBP.

Czas założenia spółki ltd to 24 godziny, a gotowość do pracy osiąga już po 3 dniach.

Do obowiązków związanych z założeniem struktury limited (dokonuje się tego w Companies House) należą: wybór odpowiedniej nazwy, przy czym nie może ona zawierać słów wulgarnych i obraźliwych w żadnym języku, oraz może nawiązywać do rodzaju działalności dla których konieczne są specjalne koncesje lub zezwolenia, określenie struktury udziałów, powołanie zarządu, opcjonalnie powołanie sekretarzy, założenie konta bankowego (w dowolnym miejscu na świecie), wybór adresu siedziby spółki oraz adresu biura. Adres rejestrowy musi być umiejscowiony w Anglii, Szkocji lub Walii.

Obowiązki

Właściciel spółki ltd współpracuje z Companies House – założenie firmy a następnie składanie corocznych sprawozdań finansowych oraz z HMRC – rozliczenia podatkowe. Konieczne jest także prowadzenie dokumentacji bieżącej oraz regularne rozliczenia z pracownikami. Dokumentację pracowniczą i kwestie wypłaty wynagrodzeń połączonej z rozliczeniem podatkowym osób zatrudnionych z reguły prowadzą firmy zewnętrzne (Payroll).

Informacje dodatkowe

W pewnych sytuacjach możliwe jest założenie i prowadzenie brytyjskiej spółki limited bez konieczności przebywania oraz działalności na terenie Wielkiej Brytanii. Jest to dopuszczalne, kiedy charakter rzeczonej działalności nie wymaga fizycznej obecności w miejscu świadczenia usług; mowa tu głównie o pracy wykonywanej za pośrednictwem internetu, takiej jak np. tworzenie stron internetowych, handel internetowy, usługi doradcze, szkolenia.

Jeżeli jednak konieczne będzie przebywanie w miejscu prowadzenia działalności, a właściciel nie przejawia chęci do emigracji do UK, możliwe jest założenie oddziału brytyjskiej spółki ltd poza granicami Zjednoczonego Królestwa. Np. dopuszczalne jest założenie takowego oddziału w Polsce.

Podsumowanie

Do najważniejszych elementów, charakteryzujących oraz ułatwiających pracę w ramach struktur ltd należą: łatwość i szybkość założenia, niski, wręcz symboliczny kapitał założycielski, rozdzielenie majątku firmy od majątku właścicieli, niewielki zakres formalnych obowiązków związanych z prowadzeniem działalności, przyjazne nastawienie urzędów, przejrzyste przepisy prawne, możliwość zdalnego założenia i prowadzenia firmy, prestiż brytyjskiej struktury biznesowej rozpoznawalnej na całym świecie.

Każdemu zainteresowanemu przeniesieniem firmy do Anglii polecamy artykuły z naszego bloga:

5 niezmiennych korzyści z przeniesienia firmy do Anglii.

Brytyjska spółka limited, 12 najważniejszych faktów.

Księgowość spółki limited. 

Jak założyć firmę w Anglii. 

P.S.

Jeśli zastanawiasz się, czy możesz przenieść firmę do Anglii, nie wahaj się zadać pytania naszym specjalistom. Gwarantujemy najwyższą na polskim rynku jakość świadczonych usług popartą brytyjskim wykształceniem naszych księgowych. Jesteśmy dostępni pod:

info@firmawanglii.pl     +48 22 2701 282 

Dodaj komentarz