590 Kingston Road
London, SW20 8DN

Wolny rynek i otwarte dla przepływu kapitału granice pozwalają na zakładanie działalności gospodarczych w niemal dowolnym miejscu na ziemi, uznanym przez zainteresowane podmioty za najatrakcyjniejsze. Szczególnie korzystna jest firma w Anglii. Dlaczego więc biznesmeni tak chętnie wybierają właśnie ten kraj? Oto trzy najważniejsze przyczyny takiego stanu rzeczy.

Finanse

Wszak firmę zakłada się po to, aby zarabiać. Dlaczego zatem właśnie firma w Anglii daje perspektywę lepszych zarobków niż firma w innych krajach, w tym w Polsce? Przyczyn jest wiele, ograniczmy się zatem do najważniejszych.

Po pierwsze – kwota wolna od podatku, która w UK jest bardzo wysoka. Ale po kolei…

Kwota wolna od podatku, to próg dochodu, którego przekroczenie powoduje powstanie obowiązku zapłaty podatku dochodowego. Innymi słowy, jeżeli nie przekroczymy tego progu, podatku nie zapłacimy. Owa kwota w UK to obecnie 12 500 GBP, czyli w przeliczeniu na złotówki będzie to około (w zależności od kursu Funta) 60 000 zł! Jakże blado wypada przy tym nasze prawodawstwo, w świetle którego maksymalna polska kwota wolna od podatku to marne 8000 zł… A niekiedy nawet 3091. Nie mówiąc już o przypadkach skrajnych, żeby nie powiedzieć śmiesznych, w których omawiana kwota to 1 lub 0 zł.

Po drugie – podatki. Omówmy jedynie najpowszechniejsze, czyli PIT, CIT i VAT. Nie wspominając już, że brytyjskie przepisy podatkowe są o wiele przejrzystsze od naszych, same ich kwoty mogą skłonić do zarejestrowania firmy właśnie w UK.

Płatnicy PIT mają przed sobą trzy progi podatkowe zależne od osiągniętego w skali roku dochodu; i tak, jeżeli zamkną się one w przedziale 12500 – 37500GBP, do brytyjskiego budżetu trafi 20% zarobku. Zysk w granicach 37500 – 150000GBP spowoduje, że UK zarobi 40% kwoty z powyższego przedziału. A jeżeli komuś powodzi się na tyle dobrze, że zarobi ponad 150000 GBP, odda państwu 45% dochodu.

CIT brytyjski jest jednym z najniższych obowiązujących w państwach grupy G20, wynosi bowiem zaledwie 19%.

Natomiast podatkiem VAT nie należy martwić się, dopóki roczny zysk nie przekroczy 82000 GBP rocznie. Dopiero wtedy firma musi zarejestrować się jako płatnik tegoż podatku. W innym razie VAT jest dobrowolny.

Po trzecie – ubezpieczenia społeczne. Temat – zmora dla przedsiębiorców polskich, opłacających składki na ZUS bez względu na osiągnięty dochód lub poniesioną stratę. W UK wypracowano inne rozwiązanie: składki na ubezpieczenia społeczne (National Insurance) odprowadzane są tylko wtedy, jeżeli przekroczono odpowiedni próg dochodu, czyli 8788 GBP rocznie.

Firma w Anglii, to prestiż

Chociaż jest to wartość niewymierna, ma ona ogromny wpływ na perspektywy rozwoju firmy, a co za tym idzie, na jej sukces finansowy. Im wyższa renoma fachowca/towaru, tym większą ilość klientów/nabywców on znajdzie. To oczywiste i prawdziwe dla dowolnej branży. Podobnie rzecz się ma w przypadku miejsca rejestracji firmy. Jedne jurysdykcje cieszą się lepszym poważaniem niż inne, a Wielka Brytania w tym względzie znajduje się w światowej czołówce. Spółki założone pod szyldem Zjednoczonego Królestwa są szanowane i poważane pod każdą szerokością geograficzną, co przekłada się na większą chęć i gotowość do współpracy, okazywane przez inne podmioty gospodarcze. Krótko mówiąc, firma w Anglii dowolnego rodzaju ma o wiele większą szansę na nawiązanie kontaktów biznesowych i znalezienie o wiele większej liczby klientów niż firma założona w innej, nie tak renomowanej jurysdykcji ( z całym szacunkiem dla owej jurysdykcji), a w konsekwencji na o wiele wyższe dochody i perspektywy rozwoju (a także na wzrost wartości samej firmy, co w przypadku jej sprzedaży da jej założycielom zdecydowanie korzystniejszy zarobek).

Warunki pracy

To kolejny po prestiżu czynnik, który zaliczymy do kategorii niewymiernych, aczkolwiek z punktu widzenia właściciela firmy ważnych. Na ów czynnik, podobnie jak na korzyści finansowe składa się kilka elementów. Pierwszy to minimum kosztów i formalności niezbędnych dla rozpoczęcia działalności. Drugi, o wiele ważniejszy, to relacje na linii firma – urzędy. Brytyjczycy wypracowali genialne w swojej prostocie i skuteczności podejście do problemu: firma działająca i zarabiająca przynosi państwu o wiele większe korzyści niż firma obłożona wysoką karą doprowadzającą ją do upadłości. Dlatego też należy zrobić wszystko, aby pracę firmom ułatwić, a nie rzucać im kłody pod nogi. Można by rzec, że brytyjska kadra urzędnicza wyznaje medyczną zasadę primum non nocere (po pierwsze nie szkodzić) przejawiającą się konkretnym postępowaniem: kontrole urzędnicze są rzadkie, a do tego przeprowadzane w taki sposób, że nie zakłócają pracy firmy, a w razie jakichkolwiek nieścisłości, szefostwo kontrolowanej spółki informowane jest o nich, proszone o wyjaśnienie oraz naprawienie błędów. Urzędnik brytyjski nie szafuje karami, wiedząc, że na dłuższa metę bardziej one zaszkodzą niż pomogą. Aby zostać obłożonym urzędową sankcją przedsiębiorca w UK musi naprawdę mocno „narozrabiać”. Wpływa to oczywiście na komfort i skuteczność pracy firmy, której pracownicy i właściciele nie muszą obawiać się niespodziewanych kontroli skutkujących poważnymi konsekwencjami.

Pieniądz, prestiż i bezpieczeństwo. Te trzy czynniki są kluczowe dla podjęcia decyzji o założeniu firmy w UK.

Każdemu zainteresowanemu przeniesieniem firmy do Anglii polecamy artykuły z naszego bloga:

5 niezmiennych korzyści z przeniesienia firmy do Anglii.

Brytyjska spółka limited, 12 najważniejszych faktów.

Księgowość spółki limited. 

Jak założyć firmę w Anglii. 

P.S.

Jeśli zastanawiasz się, czy możesz przenieść firmę do Anglii, nie wahaj się zadać pytania naszym specjalistom. Gwarantujemy najwyższą na polskim rynku jakość świadczonych usług popartą brytyjskim wykształceniem naszych księgowych. Jesteśmy dostępni pod:

info@firmawanglii.pl     +48 22 2701 282 

Dodaj komentarz