590 Kingston Road
London, SW20 8DN

Obowiązki związane z prawidłowym prowadzeniem księgowości są dla przedsiębiorcy czymś naturalnym i oczywistym. Firma w Anglii nie jest tu wyjątkiem.  Aby zaoszczędzić czas, często korzystają oni z usług firm zewnętrznych; pytanie jednak, czy lepiej poszukać takie firmy w Wielkiej Brytanii, tam gdzie prowadzona jest działalność, czy może w Polsce, skąd pochodzi przedsiębiorca?

Wydawać by się mogło, że podstawowym kryterium będzie tu koszt usług, ale to błędne wrażenie. Przede wszystkim dlatego, że nie odpowiada na postawione wcześniej pytanie; cennik jest sprawą indywidualną każdej firmy, i tak część firm z Polski może żądać za swoje usługi więcej, a część mniej od swoich brytyjskich odpowiedniczek. Tak więc nie tędy droga.

Istnieje jednak kilka przesłanek wskazujących na to, gdzie szukać zewnętrznych biur rachunkowych.

Wykształcenie w Anglii

…wykształcenie. Oczywistym wydaje się, że księgowy, z którego usług korzystamy, powinien zdobyć wiedzę dotyczącą prawa lokalizacji, w której prowadzimy biznes. Wszak każde państwo ma swoje specyficzne przepisy, w których najlepiej orientuje się „rdzenny” mieszkaniec owego państwa. Nawet najlepszy specjalista od przepisów polskich, może popełnić rażące błędy w odniesieniu do prawa brytyjskiego, o którym „doczytał” na własną rękę.

Tak więc, najlepszymi specjalistami w dziedzinie przepisów angielskich będą księgowi angielscy, a najwięcej księgowych angielskich znajdziemy w kancelariach angielskich.

Obecność w Anglii

…fizyczna obecność. Firma rachunkowa i jej pracownicy powinni być w stałym kontakcie ze swoim zleceniodawcą, tak, aby w razie konieczności móc jak najszybciej zareagować. Dzisiejesza technika zdecydowanie na to pozwala. Jednak kontakt z urzędnikiem bardzo często musi odbywać się osobiście. Gdyby urząd chciał skontrolować dokumenty, wyjaśnić ewentualne niejasności, bądź skontaktować się z biurem księgowym obsługującym firmę, konieczna jest szybka reakcja. Trudno wyobrazić sobie, aby księgowy przebywający w Polsce każdorazowo leciał na spotkanie z urzędnikiem do Wielkiej Brytanii.

Doświadczenie z Anglii

…zdobyte wcześniej doświadczenia. Każdy rynek charakteryzuje się pewną specyfiką właściwą jemu i tylko jemu. Z tego też powodu, pracujący w UK przedsiębiorca powinien szukać takiej firmy księgowej, która swobodnie porusza się w realiach rynku brytyjskiego, w efekcie zdobycia wieloletnich doświadczeń. Nawet bowiem wybitny specjalista od prawa brytyjskiego z Polski, nie będzie tak skuteczny jak jego brytyjski kolega z większym doświadczeniu zdobytym osobiście „na miejscu”.

Na koniec

Jak widać, prowadząc firmę w Anglii, także tam należy szukać firmy prowadzącej jej księgowość. Przemawiają ku temu względy przede wszystkim praktyczne, a nie finansowe.

Każdemu zainteresowanemu przeniesieniem firmy do Anglii polecamy artykuły z naszego bloga

 

5 niezmiennych korzyści z przeniesienia firmy do Anglii.

Brytyjska spółka limited, 12 najważniejszych faktów.

Księgowość spółki limited. 

Jak założyć firmę w Anglii. 

P.S.

Jeśli firma w Anglii jest dla Ciebie interesująca, nie wahaj się zadać pytania naszym specjalistom. Gwarantujemy najwyższą na polskim rynku jakość świadczonych usług popartą brytyjskim wykształceniem naszych księgowych. Jesteśmy dostępni pod:

info@firmawanglii.pl     +48 22 2701 282 

 

Dodaj komentarz