590 Kingston Road
London, SW20 8DN

Chcąc prowadzić działalność gospodarczą pod sztandarem Wielkiej Brytanii nie trzeba koniecznie zaczynać „od podstaw” zakładając swoją nową firmę. Działająca spółka z VAT może zostać zakupiona: może zdarzyć się, że ze względów prawnych lub ekonomicznych najlepszym wyjściem będzie zakup firmy zarejestrowanej jako płatnik VAT GB. Jednak co do kwestii zakupu gotowej spółki należy zachować ostrożność, aby nie paść ofiarą oszustwa. Na co więc należy zwrócić szczególną uwagę przed tego rodzaju transakcją?

Spółka z VAT – od kogo kupujesz?

Rozwój technologii teleinformatycznych sprawił, że większość spraw handlowych można załatwić za pośrednictwem internetu. Jest to co prawda bardzo szybki i wygodny sposób, ale z drugiej strony zapewnia do pewnego stopnia anonimowość stronom transakcji, co z kolei ułatwia zadanie potencjalnym oszustom. Dlatego, jeżeli decydujemy się na kupno spółki za pośrednictwem firmy zewnętrznej, powinniśmy unikać przeprowadzania wszystkich procedur drogą internetową.

Aby upewnić się, że nie mamy do czynienia z oszustem, ale rzetelną firmą, należy spotkać się z jej przedstawicielem osobiście (najlepiej w siedzibie firmy), a ponadto zapoznać się z jej historią oraz sprawdzić opinie innych klientów tejże firmy. Jeżeli pojawiają się negatywne, a w szczególności kiedy przyjmują postać skarg na popełnione przez firmę oszustwo, koniecznie trzeba zrezygnować z jej usług.

Ostatnim krokiem weryfikującym uczciwość pośrednika jest kontrola jego dokumentów rejestrowych.

Czy sprzedawca ma prawo sprzedać firmę?

Niestety, oszustwa mogą przybrać różną postać; np. próby sprzedaży czegoś, co do sprzedającego nie należy. Także firm, co do których pośrednik oferujący ich sprzedaż nie ma żadnego prawa własności ani decyzji. Na szczęście, ten problem jest łatwy do rozwiązania. Wystarczy odwiedzić stronę www należącą do Companies House, a tam, w zakładce filling history sprawdzić jedną z dwóch rzeczy:

  • annual return spółki, którą chcemy nabyć. Tam znajdują się informacje dotyczące wszystkich podmiotów, uprawnionych o decyzji o sprzedaży spółki. Jeżeli wszystkie rzeczone podmioty zainteresowane będą jej zbyciem, można być pewnym uczciwości transakcji
  • incorporation – tam sprawdzimy odpowiednie informacje dotyczące przeznaczonej na sprzedaż spółki działającej nie dłużej niż 1 rok

Czy kupujesz to, co chcesz?

Ten element wydaje się oczywisty, niemniej nie wolno o nim zapomnieć. Jeżeli chcemy nabyć spółkę będącą płatnikiem VAT, trzeba bezwzględnie sprawdzić, czy jej numer VAT jest aktywny (istnieją bowiem sytuacje, w której numer taki może być dezaktywowany). Ale uspokajamy: podobnie jak w poprzedniej sprawie, także tutaj bardzo łatwo jest uzyskać pewną informację: wystarczy wejść na odpowiednią stronę internetową, czyli: https://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/ , a następnie w odpowiednie miejsce wyświetlonego formularza wpisać kraj macierzysty kupowanej spółki oraz jej numer VAT. Natychmiast wyświetli się informacja, czy jest on aktywny, czy nie.

Po przeprowadzeniu trzech wymienionych wyżej czynności mamy niemal pełną gwarancję tego, że transakcja przebiegnie po naszej myśli, a my nie padniemy ofiarą oszustwa lub nie poniesiemy konsekwencji wynikających z braku dostatecznej ilości informacji.

Każdemu zainteresowanemu przeniesieniem firmy do Anglii polecamy artykuły z naszego bloga

5 niezmiennych korzyści z przeniesienia firmy do Anglii.

Brytyjska spółka limited, 12 najważniejszych faktów.

Księgowość spółki limited. 

Firma w Anglii – jak założyć. 

P.S.

Jeśli firma w Anglii jest dla Ciebie interesująca, nie wahaj się zadać pytania naszym specjalistom. Gwarantujemy najwyższą na polskim rynku jakość świadczonych usług popartą brytyjskim wykształceniem naszych księgowych. Jesteśmy dostępni pod:

info@firmawanglii.pl     +48 22 2701 282 

Dodaj komentarz