590 Kingston Road
London, SW20 8DN

Jeżeli ktoś podjął decyzję o zarabianiu na życie poprzez prowadzenie działalności gospodarczej, oznacza to, że ma predyspozycje do prowadzenia biznesu. Ale same predyspozycje nie wystarczą. Konieczna jest także wiedza, zwłaszcza wtedy, kiedy na siedzibę naszej firmy wybieramy obcą jurysdykcję.

Właśnie z tego powodu, dla wszystkich tych, którzy na siedzibę swojej firmy wybrali Wielką Brytanię, prezentujemy najważniejsze informacje dotyczące „Confirmation statement”.

Czym jest Confirmation statement?

Confirmation statement, czyli sprawozdanie roczne, to dokument, który od 2016 roku zastąpił Annual return, będący rodzajem deklaracji, składanej co 12 miesięcy w Companies House. Jego zadaniem jest uaktualnienie w rzeczonym urzędzie najważniejszych informacji dotyczących spółki, takich jak: dane dyrektorów, udziałowców, rodzaj prowadzonej działalności oraz adres.

Do składania Confirmation statement zobowiązane są wszystkie spółki typu Ltd i LLP.

Co dokładnie zawiera Confirmation Statement?

Aby właściwie wywiązać się z obowiązku wobec Companies House, dyrektor spółki, lub osoba przez niego wyznaczona; np. księgowy, musi co najmniej raz do roku przeprowadzić szczegółową kontrolę pod kątem aktualności danych swojej spółki, a następnie złożyć w Companies House obejmujący uzyskane informacje Confirmation statement. Tak więc, powinien zawierać on:

  • informacje co do adresu rejestracyjnego spółki
  • informacje dotyczące dyrektorów i sekretarzy
  • adres, pod jakim przechowuje się dokumentację firmową
  • informacje odnośnie kapitału zakładowego
  • informacje dotyczące udziałowców i udziałów
  • SIC Code, czyli rodzaj prowadzonej działalności
  • PSC, czyli wykaz osób kontrolujących spółkę

Częstotliwość

Zasadniczo Confirmation statement powinno składać się raz do roku, ale są wyjątki: gdyby zdarzyło się, że w firmie zaszły takie zmiany, o których warto by poinformować Companies House – nawet tak na „wszelki wypadek”, aby uniknąć kłopotów – dyrektor może zrobić to przed upływem terminu, tak często, jak uzna to za stosowne. Precyzyjny termin złożenia dokumentu wyznaczy sam Companies House. I co ważne – jest to termin, o którym należy bezwzględnie pamiętać!

Konsekwencje nie złożenia Confirmation Statement

Każdy przedsiębiorca będący dyrektorem spółki Ltd lub LPP, musi wiedzieć, że nie złożenie Confirmation statement w odpowiednim czasie nie jest wykroczeniem, ale przestępstwem! W rezultacie, Companies House może wykreślić firmę z rejestru, pozbawić ją aktywów, a do tego sprawa może trafić do sądu kryminalnego, a wtedy istnieje spore prawdopodobieństwo wymierzenia kary w wysokości do 5000GBP.

Oczywiście nie jest tak, że jakiekolwiek spóźnienie o dzień czy dwa, grozi od razu wymienionymi wyżej konsekwencjami; prawo UK jest zbyt przyjazne wobec przedsiębiorców, aby reagować w tak drakoński sposób. Pierwszym krokiem, będzie po prostu zwykłe upomnienie. Kłopoty zaczną się wtedy, kiedy zostanie ono zlekceważone…

W takim bowiem przypadku, z mocy prawa wszczęta zostanie procedura „compulsory strike – off”, czyli przymusowe zamknięcie spółki. Ale nawet wtedy, przedsiębiorca będzie miał do dwóch miesięcy na reakcję polegającą na złożeniu Confirmation statement i wstrzymaniu zamknięcia. Jeżeli jednak reakcji nadal nie będzie, konsekwencje będą nieodwracalne: spółka zostanie wykreślona z rejestru, a jej majątek (aktywa) przejdą na własność skarbu państwa. Lepiej więc reagować w terminie, a najlepiej, trzymać się tego ustalonego przez Companies House.

Najgorszym możliwym scenariuszem jest finał przed sądem, przed którym stanie oskarżony dyrektor spółki.

Rada na zakończenie

Naprawdę warto jest bezwzględnie przestrzegać terminu złożenia Confirmation statement, tym bardziej, że jest to bardzo łatwe: na stronie internetowej TUTAJ. Można szybko sprawdzić datę złożenia ostatniego Confirmation statement, oraz wyznaczony termin złożenia kolejnego.

Jeżeli bowiem zaniedbamy ten obowiązek, a mimo to „wybronimy” się przed najgorszymi konsekwencjami, dane o opóźnieniu pozostaną w Companies House, psując renomę spółki. Jaki to może odnieść skutek? Taki że przy kolejnym potknięciu (niekoniecznie związanym z Confirmation statement), urząd może nie być już zbyt wyrozumiały.

Każdemu zainteresowanemu przeniesieniem firmy do Anglii polecamy artykuły z naszego bloga

 

5 niezmiennych korzyści z przeniesienia firmy do Anglii.

Brytyjska spółka limited, 12 najważniejszych faktów.

Księgowość spółki limited. 

Firma w Anglii – jak założyć. 

P.S.

Jeśli firma w Anglii jest dla Ciebie interesująca, nie wahaj się zadać pytania naszym specjalistom. Gwarantujemy najwyższą na polskim rynku jakość świadczonych usług popartą brytyjskim wykształceniem naszych księgowych. Jesteśmy dostępni pod:

info@firmawanglii.pl     +48 22 2701 282 

Dodaj komentarz