Self-employment (samozatrudnienie) to brytyjski odpowiednik polskiej jednoosobowej działalności gospodarczej. To jedna z najpopularniejszych – obok spółki Limited – form biznesu na terenie Wysp Brytyjskich. Przeznaczona jest głównie dla początkujących przedsiębiorców, ewentualnie dedykowana dla konkretnych branż. Oto kilka najważniejszych informacji, dotyczących samozatrudnienia w Zjednoczonym Królestwie.
Dla kogo?
Self-employment to forma działalności odpowiednia dla rezydentów Wielkiej Brytanii, jako że dla jej prowadzenia niezbędne jest przebywanie na terenie UK co najmniej 183 dni w roku. Rejestracja tego typu firmy (szczegóły poniżej), jest stosunkowo prosta, a formalności związanych z jej prowadzeniem nie jest wiele. Dlatego jest to dobre rozwiązanie dla osób stawiających pierwsze kroki w biznesie, ewentualnie nie posiadających dużego majątku potrzebnego dla „rozkręcenia” bardziej skomplikowanych form działalności gospodarczej. Na self – employment powinny także zdecydować się te osoby, których charakter pracy nie wymaga rozbudowanego zaplecza technicznego i ludzkiego; mowa tu np. o usługach sprzątających czy opiece nad ludźmi starszymi bądź chorymi.
Rejestracja
Aby zarejestrować self -employment konieczne będzie złożenie odpowiedniego formularza do HMRC (tamtejszy urząd skarbowy), zawierającego co prawda sporą ilość informacji, ale nie są to informację, których zdobycie wiązałoby się z jakimś szczególnym wysiłkiem; należą do nich bowiem:
- imię i nazwisko
- adres
- numer ubezpieczenia społecznego NIN (National Insurance Number)
- data urodzenia
- numer telefonu i adres mailowy
- data rozpoczęcia działalności
- rodzaj prowadzonej działalności
- firmowy adres i numer telefonu
- Indywidualny numer podatkowy UTR (jeżeli osoba zakładająca działalność taki posiada, gdyby natomiast osoba zakładająca self – employment chce dołączyć do istniejącej spółki cywilnej, UTR będzie konieczny)
Działalność typu self – employment może być prowadzona pod nazwiskiem założyciela, lub posiadać własną nazwę.
Obowiązki samozatrudnionych
Jeżeli ktoś decyduje się właśnie na ten typ działalności, musi liczyć się z koniecznością dopełnienia konkretnych obowiązków, czyli szczegółowego dokumentowania dochodów i wydatków firmy, corocznego składania Self Assesment, obliczania i zapłaty należnego podatku i składek ubezpieczeniowych, zarejestrowanie firmy do VAT (ale tylko w przypadku, kiedy roczny dochód przekroczył 85 000 GBP), spłatę ewentualnych długów firmy, a jeżeli firma działa w budowlance, konieczne będzie zarejestrowanie się w CIS.
Zalety self-employment
Do założenia firmy rodzaju self-employment, może skłonić lista zalet tejże właśnie formy. Do najważniejszych należą:
- bardzo wysoka kwota wolna od podatku; dokładnie taka sama, jak w przypadku bardzo popularnej spółki Ltd
- niskie składki ubezpieczeń społecznych
- proste zasady prowadzenia księgowości
- wydłużony czas na rozliczenia podatkowe
Rozwijając kwestię podatków i ubezpieczeń społecznych, warto znać stawki obu tych danin. Przedstawiają się one następująco:
- jeżeli roczny dochód nie przekroczy 12 500 GBP, podatku dochodowego płacić nie trzeba (jest to tzw. kwota wolna od podatku, która w przeliczeniu na złotówki wynosi około 80 000 PLN)
- dla rocznego dochodu w przedziale 12 501 – 50 000 GBP, stawka podatku to 20%
- dla rocznego dochodu w przedziale 50 001 – 150 000 GBP, stawka podatku to 40%
- dla rocznego dochodu wyższego niż 150 000 GBP, stawka podatku to 45%%
Natomiast co do składek ubezpieczeniowych:
- dla rocznego dochodu w przedziale 6475 – 9500 GBP, składka wyniesie 3,05 GBP tygodniowo
- dla rocznego dochodu w przedziale 9501 – 50 000 GBP, składka wyniesie 3,05 GBP tygodniowo + 9% dochodu powyżej 9 501 GBP
- dla rocznego dochodu w przedziale powyżej50 000 GBP, składka wyniesie 3,05 GBP tygodniowo + 9% dochodu 9 501 – 50 000 GBP + 2% dochodu powyżej 50 000 GBP
Wady self-employment
Jak wszystko na świecie, także brytyjskie samozatrudnienie ma swoje wady, z których potencjalny przedsiębiorca powinien zdawać sobie sprawę. Właściciel takiej firmy odpowiada w całości za długi firmy, w tym swoim majątkiem. Trudne jest także przekształcenie self – employment w inną formę działalności. Prowadząc firmę opartą o samozatrudnienie, większą część roku należy przebywać w UK, co sprawia, że nie jest ona dobrym rozwiązaniem dla osób zamieszkujących kraj inny niż Wielka Brytania.
Każdemu zainteresowanemu przeniesieniem firmy do Anglii polecamy artykuły z naszego bloga
5 niezmiennych korzyści z przeniesienia firmy do Anglii.
Brytyjska spółka limited, 12 najważniejszych faktów.
P.S.
Jeśli firma w Anglii jest dla Ciebie interesująca, nie wahaj się zadać pytania naszym specjalistom. Gwarantujemy najwyższą na polskim rynku jakość świadczonych usług popartą brytyjskim wykształceniem naszych księgowych. Jesteśmy dostępni pod:
info@firmawanglii.pl +48 22 2701 282