590 Kingston Road
London, SW20 8DN

Self-employment (samozatrudnienie) to brytyjski odpowiednik polskiej jednoosobowej działalności gospodarczej. To jedna z najpopularniejszych – obok spółki Limited – form biznesu na terenie Wysp Brytyjskich. Przeznaczona jest głównie dla początkujących przedsiębiorców, ewentualnie dedykowana dla konkretnych branż. Oto kilka najważniejszych informacji, dotyczących samozatrudnienia w Zjednoczonym Królestwie.

Dla kogo?

Self-employment to forma działalności odpowiednia dla rezydentów Wielkiej Brytanii, jako że dla jej prowadzenia niezbędne jest przebywanie na terenie UK co najmniej 183 dni w roku. Rejestracja tego typu firmy (szczegóły poniżej), jest stosunkowo prosta, a formalności związanych z jej prowadzeniem nie jest wiele. Dlatego jest to dobre rozwiązanie dla osób stawiających pierwsze kroki w biznesie, ewentualnie nie posiadających dużego majątku potrzebnego dla „rozkręcenia” bardziej skomplikowanych form działalności gospodarczej. Na self – employment powinny także zdecydować się te osoby, których charakter pracy nie wymaga rozbudowanego zaplecza technicznego i ludzkiego; mowa tu np. o usługach sprzątających czy opiece nad ludźmi starszymi bądź chorymi.

Rejestracja

Aby zarejestrować self -employment konieczne będzie złożenie odpowiedniego formularza do HMRC (tamtejszy urząd skarbowy), zawierającego co prawda sporą ilość informacji, ale nie są to informację, których zdobycie wiązałoby się z jakimś szczególnym wysiłkiem; należą do nich bowiem:

 • imię i nazwisko
 • adres
 • numer ubezpieczenia społecznego NIN (National Insurance Number)
 • data urodzenia
 • numer telefonu i adres mailowy
 • data rozpoczęcia działalności
 • rodzaj prowadzonej działalności
 • firmowy adres i numer telefonu
 • Indywidualny numer podatkowy UTR (jeżeli osoba zakładająca działalność taki posiada, gdyby natomiast osoba zakładająca self – employment chce dołączyć do istniejącej spółki cywilnej, UTR będzie konieczny)

Działalność typu self – employment może być prowadzona pod nazwiskiem założyciela, lub posiadać własną nazwę.

Obowiązki samozatrudnionych

Jeżeli ktoś decyduje się właśnie na ten typ działalności, musi liczyć się z koniecznością dopełnienia konkretnych obowiązków, czyli szczegółowego dokumentowania dochodów i wydatków firmy, corocznego składania Self Assesment, obliczania i zapłaty należnego podatku i składek ubezpieczeniowych, zarejestrowanie firmy do VAT (ale tylko w przypadku, kiedy roczny dochód przekroczył 85 000 GBP), spłatę ewentualnych długów firmy, a jeżeli firma działa w budowlance, konieczne będzie zarejestrowanie się w CIS.

Zalety self-employment

Do założenia firmy rodzaju self-employment, może skłonić lista zalet tejże właśnie formy. Do najważniejszych należą:

 • bardzo wysoka kwota wolna od podatku; dokładnie taka sama, jak w przypadku bardzo popularnej spółki Ltd
 • niskie składki ubezpieczeń społecznych
 • proste zasady prowadzenia księgowości
 • wydłużony czas na rozliczenia podatkowe

Rozwijając kwestię podatków i ubezpieczeń społecznych, warto znać stawki obu tych danin. Przedstawiają się one następująco:

 • jeżeli roczny dochód nie przekroczy 12 500 GBP, podatku dochodowego płacić nie trzeba (jest to tzw. kwota wolna od podatku, która w przeliczeniu na złotówki wynosi około 80 000 PLN)
 • dla rocznego dochodu w przedziale 12 501 – 50 000 GBP, stawka podatku to 20%
 • dla rocznego dochodu w przedziale 50 001 – 150 000 GBP, stawka podatku to 40%
 • dla rocznego dochodu wyższego niż 150 000 GBP, stawka podatku to 45%%

Natomiast co do składek ubezpieczeniowych:

 • dla rocznego dochodu w przedziale 6475 – 9500 GBP, składka wyniesie 3,05 GBP tygodniowo
 • dla rocznego dochodu w przedziale 9501 – 50 000 GBP, składka wyniesie 3,05 GBP tygodniowo + 9% dochodu powyżej 9 501 GBP
 • dla rocznego dochodu w przedziale powyżej50 000 GBP, składka wyniesie 3,05 GBP tygodniowo + 9% dochodu 9 501 – 50 000 GBP + 2% dochodu powyżej 50 000 GBP

Wady self-employment

Jak wszystko na świecie, także brytyjskie samozatrudnienie ma swoje wady, z których potencjalny przedsiębiorca powinien zdawać sobie sprawę. Właściciel takiej firmy odpowiada w całości za długi firmy, w tym swoim majątkiem. Trudne jest także przekształcenie self – employment w inną formę działalności. Prowadząc firmę opartą o samozatrudnienie, większą część roku należy przebywać w UK, co sprawia, że nie jest ona dobrym rozwiązaniem dla osób zamieszkujących kraj inny niż Wielka Brytania.

Każdemu zainteresowanemu przeniesieniem firmy do Anglii polecamy artykuły z naszego bloga

 

5 niezmiennych korzyści z przeniesienia firmy do Anglii.

Brytyjska spółka limited, 12 najważniejszych faktów.

Księgowość spółki limited. 

Firma w Anglii – jak założyć. 

P.S.

Jeśli firma w Anglii jest dla Ciebie interesująca, nie wahaj się zadać pytania naszym specjalistom. Gwarantujemy najwyższą na polskim rynku jakość świadczonych usług popartą brytyjskim wykształceniem naszych księgowych. Jesteśmy dostępni pod:

info@firmawanglii.pl     +48 22 2701 282 

Dodaj komentarz