590 Kingston Road
London, SW20 8DN

Jednym z benefitów, jakie przyciągają do Zjednoczonego Królestwa ludzi chcących tam pracować, jest brytyjska emerytura. Jej otrzymanie obwarowane jest oczywiście pewnymi warunkami, podobnie jak istnieją różne rodzaje emerytur. Poniżej przedstawiamy najważniejsze fakty dotyczące świadczeń emerytalnych w Wielkiej Brytanii.

Rodzaje emerytur

Przepisy brytyjskie przewidują trzy rodzaje emerytur: pierwsza z nich, State Pension, to podstawowa emerytura wypłacana przez państwo. Druga, Personal Pension, to świadczenie na którego wysokość wpływają składki wpłacone przez zainteresowanego przez czas jego pracy (jest to tzw. prywatna emerytura). Trzecia i ostatnia opcja to Workplace Pension, czyli emerytura, której źródłem jest firmowy fundusz emerytalny.

Kiedy nabywa się prawo do brytyjskiej emerytury?

Osoba pracująca na terenie Wielkiej Brytanii nabywa prawa do świadczeń emerytalnych w dwóch przypadkach:

  • przepracowania odpowiedniego czasu
  • osiągnięcia wieku emerytalnego

Wiek emerytalny

Co do wieku emerytalnego, pojawiają się pewne problemy, ponieważ pod tym względem system emerytalny UK przechodzi pewne zmiany, polegające na podwyższaniu wieku emerytalnego ze względu na starzenie się społeczeństwa. Docelowo, ma on wynieść 68 lat (obecnie na mocy reformy nazwanej New State Pension wiek ten wynosi 66 lat). Przejście na emeryturę dla osób w wieku 68 lat będzie dotyczyć tych urodzonych po 5 kwietnia 1978 roku.

Aby upewnić się, kiedy uzyska się prawo przejścia na brytyjską emeryturę (mowa tu o State Pension) ze względu na wiek, zawsze można skorzystać z kalkulatora zamieszczonego na stronie https://www.gov.uk/state-pension-age a następnie postępując zgodnie z zamieszczonymi na niej instrukcjami obliczyć moment możliwego przejścia na emeryturę.

Staż pracy

W myśl brytyjskich przepisów, prawo do uzyskania emerytury przysługuje osobom, które osiągnęły wiek emerytalny i przepracowały minimum 10 lat, przy czym nie musi to być 10 lat przepracowanych ciągle. Ale uwaga! Okres 10 lat uprawnia jedynie do emerytury częściowej; emerytura pełna (State Pension) przysługuje jedynie tym, którzy przepracowali 35 lat.

Brytyjska emerytura – informacje dodatkowe

Warunkiem koniecznym dla uzyskania państwowej emerytury w UK jest regularne opłacanie składek na ubezpieczenia społeczne; jakiekolwiek zaniedbania w tym względzie mogą utrudnić lub uniemożliwić otrzymanie prawa do niej.

W przeciwieństwie do rozwiązań polskich, prawo do emerytury brytyjskiej nie jest przyznawane „z urzędu”. Osoba zainteresowana State Pension musi samodzielnie złożyć odpowiedni wniosek telefonicznie lub listownie.

Wysokość emerytury Personal Pension zależy od indywidualnych dochodów pracownika, wysokości opłacanych przez niego składek społecznych oraz indywidualnych planów emerytalnych, w ramach których oszczędzał.

Workplace Pension polega na tym, że pracodawca pobiera określony procent od wynagrodzenia pracownika, dokłada do niego pewną kwotę, tworząc w ten sposób swego rodzaju fundusz emerytalny dla osoby zatrudnionej. Workplace Pension dotyczy wszystkich zatrudnionych na terenie UK będącym w przedziale wiekowym 22 lata – wiek emerytalny oraz zarabiających ponad 10 000 GBP rocznie. W razie niższych zarobków przystąpienie do Workplace Pension jest dobrowolne. Jej wysokość zależy od dochodu, od którego odprowadzane są składki.

Wysokość pełnej emerytury państwowej wynosi obecnie 168,60 GBP tygodniowo – tak stanowi New State Pension (jeżeli ktoś przeszedł na emeryturę przed obowiązywaniem New State Pension, otrzyma 129,20 GBP w ramach Basic State Pension). Natomiast po przepracowaniu 10 lat, stawka wyniesie zaledwie ok. 48 GBP/tydz.

Każdemu zainteresowanemu przeniesieniem firmy do Anglii polecamy artykuły z naszego bloga

 

5 niezmiennych korzyści z przeniesienia firmy do Anglii.

Brytyjska spółka limited, 12 najważniejszych faktów.

Księgowość spółki limited. 

Firma w Anglii – jak założyć. 

P.S.

Jeśli brytyjska emerytura jest dla Ciebie interesująca, nie wahaj się zadać pytania naszym specjalistom. Gwarantujemy najwyższą na polskim rynku jakość świadczonych usług popartą brytyjskim wykształceniem naszych księgowych. Jesteśmy dostępni pod:

info@firmawanglii.pl     +48 22 2701 282 

 

Dodaj komentarz