590 Kingston Road
London, SW20 8DN

Chociaż wystąpienie Wielkiej Brytanii zaniepokoiło wielu przedsiębiorców wiążących swoje plany biznesowe właśnie z tym krajem, bezsprzecznym faktem pozostaje, że Zjednoczone Królestwo nadal jest jednym z najbardziej przyjaznych miejsc dla prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Oto 5 najważniejszych powodów, dla których warto zarejestrować bądź przenieść działalność na Wyspy Brytyjskie. Zobacz, co daje Ci firma w Anglii po Brexicie. 

1. Kwota wolna od podatku

Kwota wolna od podatku to wysokość zarobków w skali rocznej, której przekroczenie rodzi obowiązek odprowadzenia podatku dochodowego; innymi słowy, jeżeli ktoś jej nie osiągnie, podatku płacić nie będzie musiał. W Wielkiej Brytanii kwota ta jest jedną z najwyższych na świecie; w przeliczeniu na złotówki jest to około 80 000 złotych! Niewątpliwie jest to bardzo mocna zachęta skłaniająca do podjęcia pracy w UK.

2. Proste metody optymalizacji podatkowej

Pozostajemy w sferze podatków. Optymalizacja podatkowa to pojęcie oznaczające stosowanie legalnych procedur zmierzających do obniżenia zobowiązań podatkowych. Nie należy oczywiście mylić optymalizacji podatkowej z uchylaniem się od opodatkowania, które jest procederem nielegalnym! Prawo brytyjskie przewiduje pewne procedury sprawiające, że osoba uzyskująca dochód może w sposób zgodny z prawem uniknąć obowiązku zapłaty „pełnowymiarowego” podatku. Pozwala na to m.in. wypłata wynagrodzeń w postaci nisko opodatkowanych dywidend lub pensji dyrektorskich.

3. Międzynarodowy prestiż

Wielka Brytania jest rozpoznawanym, szanowanym i cenionym krajem, jeżeli chodzi o biznes; oznacza to, że zarejestrowane w niej firmy cieszą się renomą i prestiżem na całym świecie. W praktyce przekłada się to na większą łatwość w znalezieniu klientów i kooperantów przez firmę brytyjską niż przez firmę założoną w innej, mniej atrakcyjnej i rozpoznawalnej jurysdykcji. A to z kolei oznacza większe zyski, czyli po prostu lepsze zarobki zarówno dyrektorów jak i pracowników.

4. Relacje biznesmen – urzędnik

Każda osoba prowadząca działalność gospodarczą wcześniej czy później zetknie się z machiną urzędniczą. O ile jednak perspektywa taka wywołuje u polskiego przedsiębiorcy – najłagodniej mówiąc – spory niepokój związany z masą biurokracji, wykryciem jakiejkolwiek nieprawidłowości i wysokiej kary, o tyle przedsiębiorca brytyjski takich obaw nie żywi.

Przyczyna jest prosta; kontrole urzędowe w UK są rzadkie, proste, nie utrudniają pracy firmy (często odbywają się… telefonicznie), a stwierdzenie jakiegoś błędu nie pociąga za sobą od razu kary, ale raczej prośbę o wyjaśnienie zastanego stanu rzeczy oraz o usunięcie pomyłki. Nie oznacza to oczywiście, że brytyjskie prawo nie przewiduje żadnych sankcji dla pechowych biznesmenów, ale żeby zostały one zastosowane w praktyce, przedsiębiorca musi naprawdę mocno się postarać.

Taki stan rzeczy wynika z kwestii oczywistej; Brytyjczycy dawno już doszli do słusznego wniosku, że jeżeli nawet jakaś firma popełni błąd, o wiele bardziej opłaca się umożliwić je dalsze działanie po naprawieniu tegoż błędu (i dalsze odprowadzanie podatków do budżetu), niż wymierzyć jednorazową, wysoka karę, doprowadzająca niejednokrotnie do jej upadłości.

5. Ubezpieczenie i emerytura

Kolejny powód (dwuczęściowy, ale części powiązane są ze sobą) dla którego warto założyć firmę w UK, to możliwość odkładania na tamtejszą emeryturę, do której prawo można nabyć już po 10 latach pracy (jest to emerytura częściowa). Bardzo atrakcyjne rozwiązanie dotyczy także składek na ubezpieczenia społeczne; w naszym kraju ZUS musi być odprowadzony bez względu na kondycje finansową firmy – czy wykazuje ona zysk, czy też stratę, składki należy opłacić. W Wielkiej Brytanii ubezpieczenia opłacane są dopiero wtedy, kiedy przekroczony zostanie właściwy próg dochodu. Jest to szczególnie ważne w przypadku firm dopiero rozpoczynających działalność, które nie zarabiają jeszcze wielkich kwot, a dla których liczy się każdy funt inwestowany w ich rozwój.

Każdemu zainteresowanemu przeniesieniem firmy do Anglii polecamy artykuły z naszego bloga

 

5 niezmiennych korzyści z przeniesienia firmy do Anglii.

Brytyjska spółka limited, 12 najważniejszych faktów.

Księgowość spółki limited. 

Firma w Anglii – jak założyć. 

P.S.

Jeśli firma w Anglii jest dla Ciebie interesująca, nie wahaj się zadać pytania naszym specjalistom. Gwarantujemy najwyższą na polskim rynku jakość świadczonych usług popartą brytyjskim wykształceniem naszych księgowych. Jesteśmy dostępni pod:

info@firmawanglii.pl     +48 22 2701 282 

 

Dodaj komentarz