590 Kingston Road
London, SW20 8DN

Proceder zakładania lub przenoszenia przez polskich przedsiębiorców ich firm poza granicę naszego kraju nie jest niczym nowym. U jego podstaw leży wiele przyczyn, składających się na obraz Polski jako państwa mało przyjaznego biznesowi. Możemy zaliczyć do nich skomplikowany system podatkowy, rozbudowaną biurokrację, częste kontrole urzędowe utrudniające pracę firm, poczucie zagrożenia karami, wysokie koszty prowadzenia biznesu czy niską kwotę od podatku. Nie dziwi więc, że nasi rodacy poszukują atrakcyjniejszych dla prowadzenia działalności gospodarczej jurysdykcji. Dlaczego firma w Czechach i UK cieszą się takim powodzeniem? 

Na to pytanie można by odpowiedzieć innym pytaniem: czego dokładnie poszukują przedsiębiorcy? Każdy kraj posiada własne rozwiązania prawne, które mogą być odpowiednie dla jednych branż czy struktur biznesowych, a nieodpowiednie dla innych. Jednakże biorąc pod uwagę całokształt rozwiązań prawnych tworzących środowisko w którym działa biznes, okaże się że bardzo dużą popularnością cieszą się Wielka Brytania i Czechy.

Firma w UK

Wielka Brytania jest już niemal tradycyjnym krajem, w stronę którego kroki kierują przedsiębiorcy, którym nie odpowiadają polskie realia. W samym roku 2017 na terenie UK zarejestrowanych było przez naszych rodaków około 60 000 firm. Przyczyn, dla których aż tak wielu Polaków szuka szczęścia właśnie tam, można doszukiwać się w wielu czynnikach. Pierwszym jest relacja między przedsiębiorcą a urzędnikiem; jest ona oparta o chęć wsparcia przedsiębiorcy, a już na pewno o nie utrudnianie mu działalności. Założenie firmy jest bardzo proste i szybkie, czas konieczny na przeprowadzenie czynności formalnych związanych z działalnością przedsiębiorstwa (w skali roku) relatywnie krótki, kontrole urzędnicze rzadkie i „nieinwazyjne”, zagrożenie potencjalną karą niewielkie, a koszt prowadzenia księgowości niski.

Drugi, to chyba najważniejsze dla biznesmena sprawy finansowe. Kwota wolna od podatku jest w UK bardzo wysoka (w przeliczeniu na Złotówki to około 80 000 zł/rok), prawo umożliwia stosowanie metod optymalizacji podatkowej w postaci wypłacania wynagrodzeń w postaci atrakcyjnie opodatkowanych dywidend lub pensji dyrektorskich, wysokość składek na ubezpieczenia społeczne zależy od wysokości osiągniętego dochodu, a prawo do emerytury w UK można uzyskać już po 10 latach pracy.

Czynnik trzeci to prestiż, jakim firmy brytyjskie cieszą się na całym świecie. Przekłada się on na łatwość znalezienia potencjalnych kontrahentów co jest gwarancją osiągnięcia odpowiednio wysokich zysków.

Firma w Czechach

Niektórym może wydawać się dziwne, że to właśnie ojczyzna Krecika i Rumcajsa wzbudza spore zainteresowanie wśród polskich biznesmenów szukających nowej „ojczyzny” dla swoich firm, ale jest to fakt. Co więc sprawia, ze ten niewielki kraj przyciąga zagraniczny biznes? (w domyśle – polski biznes).

Przyczyn oczywiście jest kilka, ale – co ciekawe – nie są to tylko kwestie podatkowe. W czym więc rzecz?

Głównie w łatwości prowadzenia biznesu, i to od momentu założenia; np. Czesi wymagają symbolicznego zaledwie kapitału założycielskiego dla spółek z ograniczoną odpowiedzialnością (jednej z najpopularniejszych struktur biznesowych), firmę można zarejestrować elektronicznie, podobnie jak utrzymywać w ten sposób można kontakt z urzędami. Co ciekawe, czescy urzędnicy są dosyć „liberalni”, często wybaczając przedsiębiorcom niewielkie spóźnienia w zapłacie składek ubezpieczeniowych lub podatków.

Nasi południowi sąsiedzi oferują ponadto korzystne warunki związane z zakupem i użytkowaniem firmowych samochodów. I tak akcyza od zakupu pojazdu firmowego o pojemności silnika większej niż 2000 cm sześciennych w Czechach nie istnieje, podczas gdy w Polsce wynosi 18,6%. Czesi wprowadzili także korzystniejsze warunki odliczenia VAT-u od zakupu auta oraz paliwa.

Przyczyną, dla której rodzimi przedsiębiorcy chcą przenosić bądź zakładać firmy za granicą – w tym w Czechach – mogą być także założenia politycznego programu znanego jako „Nowy ład”, który mógł zostać zinterpretowany przez właścicieli drobnych i średnich przedsiębiorstw jako próba pokrycia socjalnych wydatków państwa z ich podatków; a zgodnie z doniesieniami radia Zet to właśnie tego typu firmy szukają możliwości przeniesienia się poza Polskę.

Każdemu zainteresowanemu przeniesieniem firmy do Anglii polecamy artykuły z naszego bloga

5 niezmiennych korzyści z przeniesienia firmy do Anglii.

Brytyjska spółka limited, 12 najważniejszych faktów.

Księgowość spółki limited. 

Firma w Anglii – jak założyć. 

P.S.

Zatrudnienie w Wielkiej Brytanii,  jest dla Ciebie interesujące, nie wahaj się zadać pytania naszym specjalistom. Gwarantujemy najwyższą na polskim rynku jakość świadczonych usług popartą brytyjskim wykształceniem naszych księgowych. Jesteśmy dostępni pod:

info@firmawanglii.pl     +48 22 2701 282  | Firma w Czechach i UK 

Dodaj komentarz