590 Kingston Road
London, SW20 8DN

Każdy kraj we własnym zakresie tworzy własne przepisy regulujące działalność przedsiębiorstw na jego terytorium. Czasami są one bardziej przyjazne biznesowi, czasem mniej. Jednym z najbardziej atrakcyjnych dla prowadzenia firm państw jest niewątpliwie Wielka Brytania, dlatego też wielu polskich przedsiębiorców decyduje się na założenie/przeniesienie swojej działalności właśnie tam. Wtedy jednak, przed takim biznesmenem pojawi się pewna kwestia – lepiej posiadać księgowość w UK czy w Polsce?

Zjednoczone Królestwo jest niewątpliwie jednym z najbardziej atrakcyjnych dla działalności firm środowisk w skali całego świata. Nic dziwnego więc, że stało się ono gospodarczą „ojczyzną” dla przedsiębiorstw rejestrowanych przez obywateli RP. Jednakże nawet tam, polski właściciel dowolnego rodzaju przedsiębiorstwa będzie musiał zmierzyć się z obowiązkami związanymi z księgowością. Stanie więc przed wyborem: czy prowadzić księgowość samodzielnie, czy też oszczędzając czas i wysiłek wynająć specjalistyczną firmę. Jeżeli zdecyduje się na drugą opcję, niejako automatycznie pojawi się następny problem: czy zdecydować się na współpracę z księgowymi z Polski, czy może z UK?

Po głębszym zastanowieniu, można dojść do wniosku że lepszym rozwiązaniem okaże się księgowość rodem z UK. Są ku temu co najmniej trzy istotne powody.

Co ciekawe i może trochę dziwne, żaden z nich nie dotyczy ceny świadczonych usług. Zarówno w Polsce jak i w Wielkiej Brytanii spotkamy się z szerokim zakresem cen, zależnych od poziomu i zakresu wykonywanych przez firmy księgowe zadań. Jednakże kwota, jaką trzeba będzie wyłożyć na zapewnienie sobie fachowej obsługi nie ma w tym przypadku większego znaczenia. Liczy się co innego.

1.Właściwe doświadczenie

Nie chodzi tu o wykształcenie w kierunku sztywnych przepisów obowiązujących w danym kraju – w tym przypadku Wielkiej Brytanii – ale doświadczenie dotyczące specyfiki relacji między urzędnikami a przedsiębiorcami, które są swego rodzaju elementem kultury w ogóle, a kultury biznesowej w szczególności, jaką ów kraj wykształcił przez dziesięciolecia, a nawet wieki. W związku z powyższym, oczywistym jest, że nawet najlepszy specjalista w dziedzinie księgowości brytyjskiej pochodzący z Polski, nie będzie tak dobrze zorientowany w tamtejszych realiach jak rodowity Brytyjczyk. Pewnych rzeczy po prostu nie da się nauczyć z książki.

Innymi słowy, najlepszymi specjalistami w dziedzinie zwyczajów angielskich będą Anglicy a najwięcej Anglików znajdziemy w… Anglii. QED.

2.Właściwe wykształcenie

W tym przypadku chodzi już właśnie o wiedzę fachową – wykształcenie w dziedzinie „sztywnych” przepisów obowiązujących w konkretnym państwie. To jasne, że księgowy, z którego usług korzystamy, powinien posiadać dogłębną wiedzę dotyczącą prawa lokalizacji, w której prowadzona jest firma. Każde przecież państwo ma swoje specyficzne przepisy, w których najlepiej zorientowany jest „rdzenny” mieszkaniec tegoż państwa. Nawet wybitny specjalista od polskich przepisów, może popełnić poważne błędy w odniesieniu do prawa brytyjskiego, z którym zapoznał się na własną rękę.

3.Fizyczna obecność

Firma księgowa i jej pracownicy powinni być bez przerwy w kontakcie nie tylko ze swoim zleceniodawcą ale przede wszystkim miejscowymi urzędami, tak, aby w razie nieprzewidzianych wypadków móc reagować natychmiast! Gdyby zdarzyło się, że konieczna będzie błyskawiczna kontrola dokumentacji, wyjaśnienie ewentualnych nieścisłości, udzielenie informacji w przypadku tejże kontroli, lub też kontakt z miejscowym urzędnikiem państwowym, niezbędna będzie szybka interwencja liczona w godzinach (czasem nawet w minutach), a nie w dniach, które należałoby poświęcić na dolot księgowych z innego państwa.

Celowo nie wspomniano tu o barierach językowych; w XXI wieku znajomość języka angielskiego jest na tyle powszechna, że bez większego ryzyka można założyć iż każdy pracownik firmy księgowej świadczącej usługi na rynku europejskim biegle posługuje się tym właśnie językiem.

Każdemu zainteresowanemu przeniesieniem firmy do Anglii polecamy artykuły z naszego bloga

5 niezmiennych korzyści z przeniesienia firmy do Anglii.

Brytyjska spółka limited, 12 najważniejszych faktów.

Księgowość spółki limited. 

Firma w Anglii – jak założyć. 

P.S.

Zatrudnienie w Wielkiej Brytanii,  jest dla Ciebie interesujące, nie wahaj się zadać pytania naszym specjalistom. Gwarantujemy najwyższą na polskim rynku jakość świadczonych usług popartą brytyjskim wykształceniem naszych księgowych. Jesteśmy dostępni pod:

info@firmawanglii.pl     +48 22 2701 282 | Księgowość w UK czy w Polsce?

Dodaj komentarz