590 Kingston Road
London, SW20 8DN

Chociaż Wielka Brytania jest jednym z najbardziej przyjaznych dla biznesu środowisk na świecie – co przekłada się na odpowiednio dużą liczbę zakładanych tam firm – oczywistym jest, że firmy nie zakładają się tam same. Konieczne jest poczynienie kilku kroków, po których na brytyjskim rynku pojawi się nowy podmiot gospodarczy.

Jakie będą to kroki zależne jest od rodzaju struktury, którą wybrał przyszły biznesmen; prawo angielskie dopuszcza bowiem działalność różnego rodzaju firm i spółek. Zdecydowanie najpopularniejszą i najprostszą w prowadzeniu jest spółka typu Limited (Ltd), będąca odpowiednikiem polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Oto jak wygląda proces założenia tego typu przedsiębiorstwa.

Wymogi formalne

Zanim rozpocznie się proces właściwej rejestracji, należy zadbać o to, aby spełnione zostały wszystkie warunki, dzięki którym brytyjskie urzędy będą mogły podjąć działania względem tworzonej przez nas firmy. Pierwszym z nich jest stworzenie odpowiedniej struktury personalnej spółki; musi mieć ona:

  • dyrektora – w liczbie minimum 1, przy czym dyrektorem takim może zostać osoba zaledwie szesnastoletnia
  • udziałowca/udziałowców – udziałowcem może być sam dyrektor
  • sekretarz – uwaga! Ta osoba nie jest w spółce konieczna, ale jeżeli już decydujemy się na włączenie sekretarza do struktury firmy, nie może nim być dyrektor

Kapitał zakładowy

Kolejna sprawa to kapitał zakładowy, który należy wpłacić na konto zakładanej firmy. Na szczęście dla początkujących biznesmenów, prawo UK dopuszcza wpłatę bardzo niskiego kapitału w wysokości… 1 GBP, jednakże „standardem” jest kwota 100 GBP.

Adres

Następna rzecz: adres. Musi on być umiejscowiony na terenie Wielkiej Brytanii. Ważny jest tzw. „adres rejestracyjny” na który przychodzić będzie korespondencja firmowa. Znaczącym ułatwieniem, o jakie postarali się brytyjscy prawodawcy wobec tych początkujących przedsiębiorców, których nie stać jeszcze na wynajęcie lokalu bądź charakter świadczonych przez nich usług nie wymaga posiadania takowego, jest możliwość korzystania z tzw. „biura wirtualnego”.

Nazwa

Ostatnia kwestia – nazwa. Wbrew pozorom, nie jest to wcale prosta rzecz, jako że nadanie nazwy swojej firmie obwarowane jest konkretnymi obostrzeniami. I tak nazwa firmy:

  • nie może zawierać wulgaryzmów, zwrotów obraźliwych czy obscenicznych
  • nie może… obrażać królowej/króla ani odnosić się do rodziny królewskiej w ogóle
  • nie może zawierać słów, wymienionych w odpowiedniej ustawie
  • nie może propagować nienawiści ani nawoływać do łamania prawa
  • musi kończyć się skrótem ltd
  • nie może zawierać znaków interpunkcyjnych ani symboli
  • nie może być podobna do nazwy firmy już istniejącej

Jeżeli przyszły przedsiębiorca wybrał już nazwę spełniająca wymagane kryteria, czas skierować się do właściwych urzędów.

Faza urzędowa

Pierwsza rzecz do wykonania w procesie rejestracji, to złożenie do Companies House (urzędu będącego odpowiednikiem naszego rejestru sądowego), wypełnionego wniosku o rejestrację spółki, aktu założycielskiego oraz statutu firmy. Jeżeli wszystkie dokumenty będą sporządzone zgodnie z przepisami, przedsiębiorstwo zostanie wpisane do rejestru firm, jego nazwa pojawi się w Indeksie Nazw Spółek, a także nadany zostanie numer przedsiębiorstwa (Company Number) oraz certyfikat rejestracji.

Następnie, wszystkie informacje związane z nowo powstałą spółką należy przesłać do „skarbówki” czyli HM Revenue & Customs (HMRC). Instytucja ta, po okresie kilku tygodni wyśle na adres rejestrowy firmy komplet dokumentów pozwalających na jej rozliczenie roczne, które jest jednym z najważniejszych obowiązków brytyjskiego przedsiębiorcy.

Od tej chwili można już pracować i zarabiać.

Droga „na skróty”

Jak widać, rejestracja spółki w Anglii nie jest zbyt skomplikowana. Niemniej, gdyby ktoś mimo to nie chciał zajmować się osobiście opisanymi powyżej formalnościami, zawsze może skorzystać z usług profesjonalnej firmy doradczej.

Każdemu zainteresowanemu przeniesieniem firmy do Anglii polecamy artykuły z naszego bloga

5 niezmiennych korzyści z przeniesienia firmy do Anglii.

Brytyjska spółka limited, 12 najważniejszych faktów.

Księgowość spółki limited. 

Firma w Anglii – jak założyć. 

P.S.

Chcesz dowiedzieć się, jak założyć firmę w Anglii? Zadaj pytanie pytania naszym specjalistom. Gwarantujemy najwyższą na polskim rynku jakość świadczonych usług popartą brytyjskim wykształceniem naszych księgowych. Jesteśmy dostępni pod:

info@firmawanglii.pl     +48 22 2701 282 | Jak założyć firmę w Anglii?

Dodaj komentarz