590 Kingston Road
London, SW20 8DN

Założenie spółki Limited w Wielkiej Brytanii nie „przywiązuje” jej właściciela na stałe do tego kraju; może on prowadzić działalność na całym świecie, w tym oczywiście na terenie UE. Jednak aby realizować takie właśnie założenie, czasem niezbędne jest założenie oddziału rzeczonej spółki na terytorium państwa, gdzie prowadzone będą interesy. Nie inaczej sprawy mają się w sytuacji, w której polski przedsiębiorca zakłada firmę w Anglii, a następnie rozpoczyna świadczenie usług we własnym kraju. Jak zatem wyglądają najważniejsze kwestie związane z założeniem polskiego oddziału brytyjskiej spółki Ltd? Innymi słowy: jak działa firma w Anglii oddział w Polsce?

Kto powinien założyć oddział w Polsce?

Przepisy brytyjskie, regulująca zasady działania zarejestrowanych tam spółek mówi, że jeżeli rodzaj świadczonych usług nie wymaga fizycznej obecności w miejscu ich świadczenia, właściciel spółki nie musi być rezydentem UK. Innymi słowy, jeżeli firma świadczy np. usługi informatyczne, doradcze, czy też prowadzi handel tylko poprzez internet, jej dyrektor może przebywać na terenie innego niż Wielka Brytania państwa, a spółka nie potrzebuje żadnych oddziałów. Jeżeli jednak dochodzi do jednej z wymienionych niżej sytuacji:

  • charakter świadczonych przez spółkę usług wymaga fizycznej obecności w miejscu prowadzenia działalności (np. zakład fryzjerski, restauracja, sklep stacjonarny, usługi remontowe)
  • charakter świadczonych przez spółkę usług wymaga posiadania przez nią magazynu w państwie innym niż UK (w tym przypadku w Polsce)
  • niezbędne jest zatrudnienie pracowników na podstawie umowy o pracę bądź zlecenie w miejscu, w którym wykonywana jest praca

niezbędne będzie otwarcie polskiego oddziału brytyjskiej spółki Limited.

Procedura założenia

Otwarcie polskiego oddziału spółki brytyjskiej, będzie wymagać złożenia odpowiedniego wniosku do Krajowego Rejestru Sądowego, który wpisze oddział do rejestru przedsiębiorców. Wniosek taki musi zawierać:

  • opis rodzaju działalności oddziału
  • dane osoby reprezentującej polski oddział firmy (powinna to być rezydent Polski), a także potwierdzony notarialnie wzór jej podpisu
  • uchwałę o powołaniu rzeczonego oddziału
  • odpis aktu założycielskiego, statutu, ewentualnie innej umowy opisującej podstawę działalności spółki, razem z jego tłumaczeniem wykonanym przez tłumacza przysięgłego
  • pozostałe dokumenty statutowe oraz ich tłumaczenia, wykonane przez tłumacza przysięgłego

Następnie należy (niestety) uzbroić się w cierpliwość, ponieważ czas rejestracji oddziału spółki Limited w Polsce zabiera od 30 do 60 dni.

Najważniejsze zasady działania oddziału spółki brytyjskiej w Polsce

Zarejestrowany w Polsce oddział brytyjskiej spółki Ltd jest samodzielnie funkcjonującą strukturą gospodarczą, ale uwaga: nie posiada osobowości prawnej w Polsce. Sprawy księgowe i rachunkowe prowadzone są na terytorium Polski, podobnie jak rozliczenia podatkowe; miejscem właściwym dla ich dokonywania jest nasz Urząd Skarbowy.

Zalety

Szeroki zakres możliwości działania; oddział taki może zatrudniać pracowników, uzyskiwać różnego typu licencje, być płatnikiem VAT, a ponadto korzystać z kapitału brytyjskiej firmy macierzystej.

Finanse; otwarcie oddziału spółki pozwala na zaoszczędzenie środków firmowych, ponieważ nie wymaga wpłaty kapitału założycielskiego – wystarczy, że został on wpłacony w momencie rejestracji firmy – matki.

Prestiż. Wielka Brytania jest jedną z najbardziej szanowanych i cenionych w świecie jurysdykcji biznesowych. Zarejestrowane w niej firmy czerpią z tego „kapitału zaufania” co znacząco ułatwia im znalezienie nowych inwestorów i kontrahentów. Dlatego też polski oddział brytyjskiej spółki Limited będzie o wiele bardziej rozpoznawalny i ceniony niż klasyczna polska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

Każdemu zainteresowanemu przeniesieniem firmy do Anglii polecamy artykuły z naszego bloga

5 niezmiennych korzyści z przeniesienia firmy do Anglii.

Brytyjska spółka limited, 12 najważniejszych faktów.

Księgowość spółki limited. 

Firma w Anglii – jak założyć. 

P.S.

Interesuje Cię spółka w UK? Zadaj pytanie pytania naszym specjalistom. Gwarantujemy najwyższą na polskim rynku jakość świadczonych usług popartą brytyjskim wykształceniem naszych księgowych. Jesteśmy dostępni pod:

info@firmawanglii.pl     +48 22 2701 282 | Firma w Anglii oddział w Polsce

 

Dodaj komentarz