590 Kingston Road
London, SW20 8DN

Podejmując decyzję zgodnie z trendem, wielu przedsiębiorców postanawia przenieść  firmę do Anglii. Często nie zdają sobie sprawy z ważnych kwestii podatkowych, których pominięcie może mieć nieprzyjemne skutki. Dlatego też każdemu przedsiębiorcy posiadającemu firmę w Anglii i klientów w Polsce polecamy poniższy artykuł, z którego dowie się, na co zwrócić szczególną uwagę, prowadząc firmę w UK.

Firma w Anglii: brytyjska spółka limited

Spółka limited jest najczęściej wybieraną formą prowadzenia działalności w UK. W skrócie jest odpowiednikiem polskiej spółki z o.o., zatem posiada własną osobowość prawną oraz finanse odrębne od właścicieli. 

1. Profil działalności 

Częstym błędem popełnianym przez firmy, które chcą przenieść się do Anglii, jest nieodpowiedni profil działalności. Kilka przypadków definitywnie eliminuje je z możliwości rozliczania podatku w Wielkiej Brytanii. Są to:

  • Działalność wymagająca siedziby na terenie Polski (np. fryzjer czy restauracja),
  • Profil działalności wymaga zakładu na terenie Polski w rozumieniu ustawy o CIT (np. magazyn),
  • Działalność regulowana wewnętrznymi przepisami i wymagająca specjalnych uprawnień czy koncesji (np. kancelaria notarialna czy praktyka lekarska),
  • Handel towarem, który nie opuszcza granic Polski (kupionym i sprzedanym w Polsce),
  • Działalność w branży nieruchomości. Podatek od zysków czerpanych z nieruchomości płaci się w kraju, w którym znajduje się nieruchomość.

2. Podatek VAT

Firma w Anglii ma obowiązek rejestrować się jako płatnik VAT po przekroczeniu 85000 funtów obrotu rocznie i to na terenie Wielkiej Brytanii. Jeśli w prowadzonej działalności znaczącym elementem są rozliczenia wymagające tego podatku, to należy wcześniej wykonać dobrowolną rejestrację do podatku VAT. Należy jednak pamiętać, że podatek VAT jest podatkiem terytorialnym i jeśli spółka działa poza UK, to może się okazać konieczna rejestracja do celów VAT na rynku działania.

3. Dodatkowe dochody w Polsce, a firma w Anglii

Ustawa o PIT oraz Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania zawarta pomiędzy Polską, a Wielką Brytanią gwarantują dyrektorowi rozliczającemu się w Wielkiej Brytanii, a będącemu polskim rezydentem podatkowym na zapłatę podatku dochodowego wyłącznie w UK  z dochodów uzyskanych w Anglii. Jednak jeśli osiągnie on dodatkowy dochód na terenie Polski (np. z umowy o dzieło), dochód zagraniczny podniesie jego próg podatkowy w PL. W praktyce nawet od niewielkiego dochodu w Polsce zapłaci podatek według wyższej stawki podatkowej. 

Dyrektor, który jednak nie rozlicza się w UK, będzie musiał opodatkować w Polsce dochody uzyskane z podmiotów zagranicznych (PIT-ZG).

Na zakończenie

Jak widać, istnieje kilka kwestii, które trzeba wziąć pod uwagę, planując przeniesienie firmy do Anglii. Zdecydowanie mniej ograniczeń czyha na firmy działające w branży doradczej, IT, usługach, handlu międzynarodowym, dropshippingu czy transporcie. Dlatego przed podjęciem decyzji o założeniu spółki limited, warto zasięgnąć porady doświadczonego biura księgowego.

Więcej przydatnych informacji dla każdego zainteresowanego firmą w Anglii w poniższych artykułach:

5 niezmiennych korzyści z przeniesienia firmy do Anglii.

Brytyjska spółka limited, 12 najważniejszych faktów.

Księgowość spółki limited. 

Jak założyć firmę w Anglii. 

PS

Jeśli zastanawiasz się nad przeniesieniem firmy do Anglii lub już posiadasz spółkę i potrzebujesz profesjonalnej obsługi księgowej, jesteśmy do usług. Nasza kadra posiada 12 lat doświadczenia na rynku brytyjskim oraz zdobyła wykształcenie w Anglii. Gwarantujemy najwyższą na rynku jakość świadczonych usług. Jesteśmy dostępni pod: 

info@firmawanglii.pl     +48 22 2701 282

Dodaj komentarz