590 Kingston Road
London, SW20 8DN

Odpowiedź na powyższe pytanie jest teoretycznie prosta: zasadniczo każdą; dlatego też należy zadać je nieco inaczej, a mianowicie „jakie branże warto jest przenieść do UK, aby Firma w Anglii przynosiła korzyści?” A wtedy odpowiedź staje się dużo bardziej precyzyjna.

Wielka Brytania od wielu już lat jest jurysdykcją, która dzięki wielu korzystnym z punktu widzenia biznesu rozwiązaniom przyciąga jak magnes zarówno początkujących jak i doświadczonych właścicieli i udziałowców firm. Składają się na to m.in. wysoka kwota wolna od podatku, przejrzyste prawo podatkowe i niskie podatki (jedyne co jest wysokiego w brytyjskich podatkach, to kwota od nich wolna), przyjazne nastawienie urzędników, elastyczne składki ubezpieczeniowe czy wielość możliwych do stworzenia struktur biznesowych.

Jednak mimo tych korzyści, należy pamiętać, że niektóre rozwiązania do pewnych działalności pasują, a do których nie. Szczególnie jeżeli chcemy działać pod egidą Zjednoczonego Królestwa, a pracować w Polsce. Dlatego trzeba wybrać mądrze.


Wariant 1: Firma w Anglii dla działalności niestacjonarnej

Najprostszą metodą dla wszystkich tych, którzy chcą przenieść biznes do UK, nie zmieniając przy tym miejsca zamieszkania, jest wybór takiego rodzaju działalności (ewentualnie już jej prowadzenie), której wykonywanie nie wymaga fizycznej obecności w miejscu świadczenia usług. Są to ogólnie rzecz biorąc takie branże, w ramach których można działać za pośrednictwem internetu bądź innych narzędzi telekomunikacyjnych. Jako szczegółowe przykłady, możemy wymienić np.:

 • handel internetowy. Chyba najbardziej jaskrawy przykład usług, w których miejsce rejestracji firmy nie musi pokrywać się z miejscem zamieszkania właściciela firmy. Dotąd oczywiście, dokąd nie zostanie założony „fizyczny” sklep, a całość handlu odbywa się tylko w sieci

 • tworzenie stron www lub zarządzanie serwisami internetowymi. Także tutaj, działalność można prowadzić z fotela w mieszkaniu w Ustrzykach Górnych, będąc zarejestrowanym w Londynie czy Manchesterze

 • wyspecjalizowanie usługi oparte o pracę intelektualną, jak np. tłumaczenia. Dostaję mailem tekst do przetłumaczenia, mailem odsyłam przetłumaczony. Chociażby ze wspomnianych już Ustrzyk

 • internetowy marketing

 • konsulting, doradztwo czy szkolenie (trwająca epidemia pokazała, że są jak najbardziej możliwe)

 • usługi transportowe

Do wyboru do koloru…

Wariant 2: Firma w Anglii oddział w Polsce

Jest trochę bardziej skomplikowany, a dotyczy wszystkich branż, które nie podchodzą pod wariant 1 (czyli chyba wszystkich innych). W skrócie: jeżeli prowadzona działalność wymaga fizycznej obecności w miejscu świadczenia usług (restauracja, fryzjer, sklepy stacjonarne), chcemy zarejestrować ją/ przenieść do UK, a działać w Polsce, będziemy musieli założyć filię takiej spółki. Nie jest to nic skomplikowanego; należy w polskim KRS złożyć wniosek o wpis do rejestru przedsiębiorców, załączając odpowiednie dokumenty:

 • charakterystykę działalności oddziału

 • dane dotyczące osoby reprezentującej polski oddział firmy, wraz ze wzorem jej podpisu (uwaga! Musi być poświadczony notarialnie, a osoba taka musi mieszkać w Polsce)

 • odpis aktu założycielskiego, statutu, ewentualnie innej umowy określającej podstawę działalności, wraz z jego tłumaczeniem wykonanym – co ważne – przez tłumacza przysięgłego

 • pozostałe dokumenty statutowe wraz z wykonanym przez tłumacza przysięgłego tłumaczeniem

 • uchwałę powołująca oddział

Wnioski

Jak widać, do Zjednoczonego Królestwa można przenieść, praktycznie każdą działalność gospodarczą. Jednak gdyby za główny czynnik decydujący o wyborze przyjąć wygodę i łatwość przeniesienia/działania firmy, korzystniejszy wydaje się wariant 1.

Mogą Cię zainteresować.

Każdemu zainteresowanemu przeniesieniem firmy do Anglii polecamy artykuły z naszego bloga:

5 niezmiennych korzyści z przeniesienia firmy do Anglii.

Brytyjska spółka limited, 12 najważniejszych faktów.

Księgowość spółki limited. 

Jak założyć firmę w Anglii. 

P.S.

Jeśli zastanawiasz się, czy możesz przenieść firmę do Anglii, nie wahaj się zadać pytania naszym specjalistom. Gwarantujemy najwyższą na polskim rynku jakość świadczonych usług popartą brytyjskim wykształceniem naszych księgowych. Jesteśmy dostępni pod:

info@firmawanglii.pl     +48 22 2701 282 

Dodaj komentarz