590 Kingston Road
London, SW20 8DN

Spółka ltd. (limited) i spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to jedne z najpopularniejszych form działalności gospodarczej zakładanych odpowiednio w Wielkiej Brytanii i w Polsce. Powstaje więc pytanie, która z nich jest lepszym rozwiązaniem i dla kogo?Poniżej przedstawiamy zatem porównanie najważniejszych cech i właściwości obu rodzajów firm.

Start

Jeżeli chodzi o procedury i czas rejestracji obu spółek, są one praktycznie takie same. Można tego dokonać osobiście, za pośrednictwem pośredniczącego biura lub internetowo w czasie nie przekraczającym 24 godzin. Różnice – i to spore – pojawiają się w kwestii osiągnięcia przez firmę gotowości do pracy; brytyjska spółka LTD może działać w pełnym zakresie już po 3 dniach. A spółka z o.o..? No właśnie… Biorąc pod uwagę obowiązek wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego, trzeba poczekać nawet tydzień. Jeżeli dodamy do tego konieczność przesłania wszystkich dokumentów do wszystkich przewidzianych prawem urzędów (skarbowego, statystycznego czy ZUS), może okazać się, że „start” firmy opóźni się o kolejne 3 tygodnie. Tak więc kiedy nasz brytyjski kolega będzie już cieszył się z pierwszej wypłaty, my dopiero zaczniemy pracę.

Kapitał założycielski

Zarówno spółka z o.o. jak i spółka Ltd wymagają wpłaty kapitału zakładowego, ale o różnej wysokości: dla spółki polskiej będzie to minimum 5000 zł, a dla brytyjskiej… 1 GBP, czyli niecałe 5 zł! Oba rodzaje firm mogą zostać założone przez 1 osobę. Obie posiadają też osobowość prawną.

Ochrona wspólników

Tutaj różnic w zasadzie nie ma, zarówno spółka brytyjska, jak i jej polska odpowiedniczka chroni wspólników przed zobowiązaniami wierzycieli tylko do wysokości wniesionego wkładu; wynika to z zasady, że majątek spółki nie jest majątkiem jej udziałowców.

Istnieją jednak wyjątki: w przypadku spółki z o.o. prywatnym majątkiem za zobowiązania spółki odpowiadają członkowie zarządu, a w przypadku spółki Ltd, wierzyciele mogą zgłaszać pretensje do pokrycia zobowiązań z prywatnego majątku udziałowców, jeżeli doszło do oszustwa.

Podatki

W tej kategorii spółka limited bije spółkę z o.o. na głowę. Podlegając brytyjskiemu prawu, dyrektor spółki Ltd może cieszyć się kwotą wolną od podatku w wysokości 12500 GBP, czyli około 60000 zł. Spółka polska oparta o rodzime prawo prezentuje się wyjątkowo żałośnie. Prezes Zarządu może liczyć na kwotę wolną od podatku przeszło siedmiokrotnie niższą. Bardziej opłaca się więc pracować pod szyldem LTD.

Prestiż

To kolejna dziedzina, w której spółka z ograniczoną odpowiedzialnością zdecydowanie przegrywa, jako że jest struktura rozpoznawalną i popularną przede wszystkim na lokalnym rynku. W przeciwieństwie do niej, spółka typu Limited jest znana i wysoko ceniona pod każdą szerokością geograficzną. Renoma i prestiż firmy brytyjskiej sprawiają, że jest ona o wiele bardziej pożądania jako potencjalny poważny partner biznesowy na całym świecie, łatwiej więc może osiągnąć sukces na międzynarodowym rynku.

Obowiązki księgowe

Oba typu spółek zobowiązanie są do prowadzenia odpowiedniej dokumentacji i rozliczeń podatkowych, jednak prawo brytyjskie, któremu podlega spółka LTD znacząco tę kwestię ułatwia.

Składki społeczne

W tym przypadku różnice są dosyć istotne, przy czym ciężko określić która struktura jest pod tym względem atrakcyjniejsza. Spółka z ograniczona odpowiedzialnością nie odprowadza składek społecznych swoich wspólników i członków zarządu, ale ważny jest odpowiedni rozkład udziałów spółki; nie może on sprawiać wrażenia, że został przeprowadzony tylko w celu uniknięcia obowiązku opłat społecznych. Jeżeli będzie on „zbyt podejrzany”, sąd może nakazać odprowadzenie pełnych składek na konto Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Jak sprawa wygląda dla spółki Ltd? Składki ubezpieczeniowe zależne są od wysokości dochodu. Obowiązek ich odprowadzania powstaje, kiedy dochód miesięczny dyrektora przekracza 732 GBP.

Każdemu zainteresowanemu przeniesieniem firmy do Anglii polecamy artykuły z naszego bloga:

5 niezmiennych korzyści z przeniesienia firmy do Anglii.

Brytyjska spółka limited, 12 najważniejszych faktów.

Księgowość spółki limited. 

Jak założyć firmę w Anglii. 

P.S.

Jeśli zastanawiasz się, czy możesz przenieść firmę do Anglii, nie wahaj się zadać pytania naszym specjalistom. Gwarantujemy najwyższą na polskim rynku jakość świadczonych usług popartą brytyjskim wykształceniem naszych księgowych. Jesteśmy dostępni pod:

info@firmawanglii.pl     +48 22 2701 282 

Dodaj komentarz