590 Kingston Road
London, SW20 8DN

W dzisiejszych czasach, coraz popularniejsza staje się sprzedaż towarów za pośrednictwem internetu, szczególnie kiedy bierze się pod uwagę coraz to nowe zagrożenia wynikające ze światowej epidemii. Zakładając, że ludzie w coraz większym stopniu preferować będą bezosobowe transakcje w sieci, zamiast ryzykownych kontaktów ze sprzedawcami i innymi klientami w sklepach, internetowi handlarze zyskają nowe możliwości zarobkowania. Pytanie brzmi: w jaki sposób najefektywniej go wykorzystać? Odpowiedź: Firma w Anglii.

Należy stworzyć odpowiednią strukturę prawną w jurysdykcji umożliwiającej jak najłatwiejsze jej prowadzenie, a następnie prowadzić sprzedaż w jak najbardziej efektywny i opłacalny sposób. Innymi słowy, dobrze jest założyć spółkę w Wielkiej Brytanii, a następnie prowadzić handel w ramach tzw. dropshippingu. Ale po kolei.

Nie od dziś wiadomo, że Wielka Brytania, dzięki przejrzystemu prawu, przyjaznemu nastawieniu do biznesu i korzystnym rozwiązaniom podatkowym jest jedną z najatrakcyjniejszych lokalizacji dla prowadzenia biznesu. Sklepy internetowe zaś, to bardzo popularna forma działalności dla tych, którzy chcą zarabiać pod szyldem UK, nie opuszczając jednocześnie swojego kraju (jeżeli firma nie musi mieć siedziby w miejscu fizycznego świadczenia usług, sklep internetowy w UK jest idealnym rozwiązaniem – właściciel może prowadzić taki sklep z własnego mieszkania w Polsce).

Jeżeli chodzi o techniczne formy prowadzenia sklepu www, mamy do wyboru dwie opcje: pierwsza, tradycyjna, polega na tym, że właściciel sklepu kupuje towar w hurtowni, następnie magazynuje go we własnym zakresie, po czym sprzedaje i wysyła do klienta końcowego. Model drugi, czyli dropshipping właśnie, opiera się o podjęcie współpracy z magazynem, oraz przerzucenie na niego procesu wysyłki towaru.

Firma w Anglii, a dropshipping?

Gdyby polski właściciel sklepu internetowego zarejestrowanego jako spółka LDT posiadał magazyny na terenie swojego kraju, musiałby podjąć pewne kroki, utrudniające jego działalność; mowa tu o konieczności rejestracji spółki do polskiego VAT, bądź otwarcia polskiego oddziału brytyjskiej spółki LDT. O wiele prościej będzie więc „dogadać się” z magazynem/hurtownią na terenie UK, podpisując z nim umowę o dropshippingu.

Dropshipping dropshippingowi nie równy…

…ponieważ istnieją dwa modele tego rozwiązania.

Pierwszy, możemy określić mianem tradycyjnego, polega na tym, że hurtownia jest po prostu dostawcą towaru, a sklep, czyli spółka LTD sprzedawcą indywidualnym.

Drugi natomiast zakłada że sprzedawcą jest… hurtownia, a sklep, jedynie pośrednikiem.

Nie wchodząc w szczegóły obu rozwiązań, należy jedynie wspomnieć, że o wiele korzystniejsza jest opcja druga, jako że sklep, czyli Twoja spółka, będąc pośrednikiem w sprzedaży, nie podlega obowiązkowi opłaty VAT w Polsce. W przypadku opcji pierwszej, taki obowiązek niestety występuje.

Pełna gama korzyści sklepu www w UK

Podsumowując; jeżeli ktoś decyduje się na założenie sklepu internetowego, dobrze będzie, jeżeli na jego siedzibę wybierze Wielką Brytanię. Dlaczego? Oto powody:

  • pod względem łatwości prowadzenia biznesu, firma w Anglii znajduje się w światowej czołówce
  • obowiązują tam przejrzyste i korzystne przepisy podatkowe, z gigantyczną jak na polskie warunki kwota wolna od podatku
  • atrakcyjny model odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne
  • przyjazne nastawienie urzędów wobec przedsiębiorców
  • renoma i rozpoznawalność brytyjskich spółek LTD na całym świecie, co znacząco ułatwia zdobywanie kontrahentów
  • brak konieczności przeprowadzki do UK
  • możliwość wykorzystania dropshippingu, co uwalnia właściciela sklepu z części obowiązków, a w przypadku wyboru opcji drugiej, także z konieczności zapłaty VAT
  • łatwe prowadzenie księgowości i rozliczeń podatkowych z HMRC; w przeciwieństwie do krajowych warunków, w UK praktycznie nie występują konflikty interpretacyjne przepisów podatkowych

Jak więc widać z poniższego zestawienia, właściciele sklepów www będą lepiej czuć się działając pod egidą jurysdykcji brytyjskiej.

Każdemu zainteresowanemu przeniesieniem firmy do Anglii polecamy artykuły z naszego bloga

 

5 niezmiennych korzyści z przeniesienia firmy do Anglii.

Brytyjska spółka limited, 12 najważniejszych faktów.

Księgowość spółki limited. 

Jak założyć firmę w Anglii. 

P.S.

Jeśli zastanawiasz się, czy możesz przenieść firmę do Anglii, nie wahaj się zadać pytania naszym specjalistom. Gwarantujemy najwyższą na polskim rynku jakość świadczonych usług popartą brytyjskim wykształceniem naszych księgowych. Jesteśmy dostępni pod:

info@firmawanglii.pl     +48 22 2701 282 

 

Dodaj komentarz