590 Kingston Road
London, SW20 8DN

Podatek VAT, czyli podatek od wartości dodanej (Value Added Tax) jest dla polskiego budżetu daniną o kluczowym znaczeniu. Oczywiście nie jest to rozwiązanie prawne typowe tylko dla naszego kraju; ta danina jest opłacana także w innych jurysdykcjach, w tym w brytyjskiej.

Ponieważ w dzisiejszych czasach transakcje międzynarodowe są na porządku dziennym, siłą rzeczy pojawia się pytanie jak prawo reguluje obowiązek płatności VAT w przypadku handlu między firmami zarejestrowanymi w różnych krajach. Nas interesują relacje na linii spółka polska – spółka brytyjska.

Pomimo brexitu, do końca 2020 roku Wielka Brytania, w kwestiach handlu transgranicznego traktowana będzie nadal jako członek UE. Dlatego też, w handlowych relacjach w tym krajem, obowiązywać będą przepisy dotyczące transakcji wewnątrzwspólnotowych.

Gdyby więc zdarzyło się, że kontrahent spółki polskiej, czyli spółka brytyjska nie posiada aktywnego numeru VAT, sprzedający (firma polska) wystawia na fakturze stawkę VAT odpowiednią dla sprzedawanego towaru, czyli dla naszego kraju będzie to 23%, 8% lub 5%. A kontrahent brytyjski musi uiścić kwotę brutto.

Jeżeli natomiast obie strony transakcji legitymują się numerem VAT UE, stawka VAT dla tej wymiany to NP z oznaczeniem „obciążenie zwrotne”. W przypadku wewnątrzwspólnotowej dostawy towaru sprzedawca musi jednak posiadać dokumenty potwierdzające wywóz towaru za granicę, a na fakturze określić kraj kontrahenta, wpisując przed jego numerem VAT UE przedrostek właściwy dla jego kraju. W przypadku usług nie potrzeba dodatkowej dokumentacji.

Jeżeli polska firma nie jest płatnikiem VAT, wystawia brytyjskiemu kontrahentowi fakturę w kwocie netto.

Każdemu zainteresowanemu przeniesieniem firmy do Anglii polecamy artykuły z naszego bloga

 

5 niezmiennych korzyści z przeniesienia firmy do Anglii.

Brytyjska spółka limited, 12 najważniejszych faktów.

Księgowość spółki limited. 

Jak założyć firmę w Anglii. 

P.S.

Jeśli firma w Anglii jest dla Ciebie interesująca, nie wahaj się zadać pytania naszym specjalistom. Gwarantujemy najwyższą na polskim rynku jakość świadczonych usług popartą brytyjskim wykształceniem naszych księgowych. Jesteśmy dostępni pod:

info@firmawanglii.pl     +48 22 2701 282 

Dodaj komentarz