590 Kingston Road
London, SW20 8DN

Bardzo korzystne dla przedsiębiorców przepisy brytyjskiego prawa, przyjazne nastawienie urzędów, wysoka kwota wolna od podatku, niskie składki na ubezpieczenia społeczne; to m.in. te czynniki sprawiają, że wielu biznesmenów decyduje się na przeniesienie bądź założenie firmy właśnie w Wielkiej Brytanii. Czy jednak równie łatwo i przyjemnie, można tam prowadzić wydobycie i handel kryptowalutami? Zobacz jak sprawdzi się w tym wypadku firma w Anglii!

O kryptowalutach słów kilka

Przede wszystkim: czym jest kryptowaluta? Jest to umowna, cyfrowa jednostka walutowa, której ilość pozostającą do dyspozycji posiadacza, określa się na podstawie zawartości wirtualnych „portfeli” tychże właścicieli. Dzięki odpowiedniemu szyfrowaniu, oraz powiązaniom pomiędzy portfelami, zapobiega się sytuacjom, w którym konkretna jednostka kryptowaluty mogłaby być wydana więcej niż raz. Kryptowaluty „wytwarzane” są w procesie zwanym „kopaniem kryptowalut” (ang. mining). Aby wytworzyć – czy też jak kto woli – wykopać jednostkę kryptowaluty, konieczne jest rozwiązanie określonego algorytmu, a to z kolei wymaga użycia sprzętu o potężnej mocy obliczeniowej – im moc większa, tym więcej jednostek można „wykopać”. W tym celu tworzy się nawet wirtualne fabryki zwane „farmami”.

Do najpopularniejszych kryptowalut należą:

  • Bitcoin (BTC)
  • Ethereum (ETH)
  • Litcoin (LTC)
  • Lisk (LSK)
  • Dogecoin (DGC)
  • Ripple (XRP)

Sposoby zarabiania

Na kryptowalutach można zarobić na dwa sposoby: poprzez wydobycie i handel, oraz inwestycje.

Handel i wydobycie kryptowalut w UK

Wydobycie oraz handel kryptowalutą w Wielkiej Brytanii można podsumować w dwóch słowach: „nic prostszego”. Trzeba jednak wiedzieć o kilku rzeczach.

Sprawa pierwsza: kwestia kryptowalut nie jest w UK w pełni uregulowana, ale elastyczna interpretacja przepisów, pozwoliła na wypracowanie takiej sytuacji, w której handel kryptowalutami podlega takim samym przepisom, jak handel innymi towarami, czyli kwestie podatkowe i ubezpieczeniowe dla przedsiębiorstw handlujących nimi są oparte o zasady ogólne.

Najlepszą formą dla firmy handlującej kryptowalutą jest spółka Ltd. To jedna z najpopularniejszych, a jednocześnie najprostszych do założenia i prowadzenia spółek. Ma jeszcze tę zaletę, że aby ją prowadzić nie trzeba być rezydentem UK, czyli można prowadzić działalność pod brytyjskim sztandarem z terytorium Polski. Co ciekawe, kapitał założycielski spółki można wpłacić w formie… kryptowaluty.

W UK obowiązują atrakcyjniejsze względem polskich rozwiązania podatkowe. W Polsce należy zapłacić zarówno podatek dochodowy jak i podatek od zysków kapitałowych, natomiast w UK albo ten pierwszy, albo drugi (szczegóły niżej).

Firma w Anglii – podatki od handlu kryptowalutami w UK

Podatek od zysków kapitałowych. Muszą go opłacić osoby inwestujące w kryptowaluty; dokładnie, opodatkowaniu podlega zbycie kryptowalut, rozumiane przez brytyjskie prawo jako:

  • sprzedaż kryptowaluty i otrzymanie w wyniku transakcji realnej waluty
  • wymiana jednej kryptowaluty na inną
  • wymiana kryptowaluty na inne towary bądź dobra niematerialne
  • przekazanie kryptowaluty osobie/osobom trzecim, przy czym zasada ta nie dotyczy partnerów życiowych

Stawka tego podatku zawiera się w przedziale 10 – 20%.

Osoby nie będące inwestorami, a zajmujące się wyłącznie handlem, podlegają obowiązkowi zapłaty podatku dochodowego (Income Tax), według zasad ogólnych, co wiąże się z korzyściami wynikającymi z wysokiej kwoty wolnej od podatku. Najkorzystniejsza forma rozliczenia opiera się o zasady dotyczące osób samozatrudnionych, ponieważ w jej ramach, wiele wydatków, takich jak zakup sprzętu, wynajem pomieszczeń czy rachunków za internet, może zostać uznana za koszt uzyskania przychodu.

Uwaga końcowa

Jako że rynek kryptowalut w UK nie jest jeszcze dokłądnie sprecyzowany, regulujące go przepisy mogą się zmieniać, bądź podlegać nowym interpretacjom. Dlatego osoby, które zdecydowały się zarabiać na kryptowalutach w UK, powinny często odwiedzać stronę gov.uk/[…]cryptoassets, gdzie znajdą najnowsze informacje dotyczące ich branży.

Każdemu zainteresowanemu przeniesieniem firmy do Anglii polecamy artykuły z naszego bloga

 

5 niezmiennych korzyści z przeniesienia firmy do Anglii.

Brytyjska spółka limited, 12 najważniejszych faktów.

Księgowość spółki limited. 

Firma w Anglii – jak założyć. 

P.S.

Jeśli firma w Anglii jest dla Ciebie interesująca, nie wahaj się zadać pytania naszym specjalistom. Gwarantujemy najwyższą na polskim rynku jakość świadczonych usług popartą brytyjskim wykształceniem naszych księgowych. Jesteśmy dostępni pod:

info@firmawanglii.pl     +48 22 2701 282 

Dodaj komentarz