590 Kingston Road
London, SW20 8DN

Spółki szelfowe – przyczyny popularności

Poza korzyściami natury proceduralnej i podatkowej, Wielka Brytania oferuje pracującym w niej przedsiębiorcom szeroki zakres możliwych do utworzenia struktur biznesowych. Osoba zamierzająca założyć firmę na terenie Zjednoczonego Królestwa może zetknąć się ponadto z pojęciem „shelf company”. Czym zatem są „spółki szelfowe” i dlaczego nie powinno przejść się obok niej obojętnie?

Spółki szelfowe – co to takiego?

Shelf company, czyli dosłownie „półkowa firma” to założona już spółka pozostająca w „uśpieniu” (ang. dormant), przeznaczona do sprzedaży a następnie do natychmiastowego rozpoczęcia działalności. Tyn typ spółki cieszy się dużą popularnością, szczególnie wśród początkujących biznesmenów. Poniżej tłumaczymy dlaczego.

Zalety spółek szelfowych

Na popularność shelf companies składa się wiele czynników. Oto najważniejsze z nich:

Po pierwsze – czas. Dzięki zakupowi gotowej firmy, przedsiębiorca unika w zasadzie wszystkich formalności związanych z zarejestrowaniem działalności. Co prawda rejestracja spółki w UK nie jest procedurą szczególnie skomplikowaną, niemniej kupno shelf company jeszcze bardziej ułatwia życie biznesmenowi.

Po drugie – bezpieczeństwo. Nabycie shelf company gwarantuje, że wraz ze spółką nie kupujemy powstałych wcześniej zobowiązań i długów. Takiej pewności nie ma w przypadku zakupu firmy innego typu niż „półkowa”, działającej już na rynku jakiś czas. Krótko mówiąc: nie kupujemy „kota w worku”

Po trzecie – szybka zmiana struktury firmy. Każdy przedsiębiorca zdaje sobie sprawę z tego, że poszczególne rodzaje działalności gospodarczej wymagają założenia odpowiedniej dla nich struktur biznesowych; dla jednych będzie to spółka LTD, dla innych PLC, jeszcze dla innych LLP… Zakup shelf company umożliwia błyskawiczną zmianę struktury spółki na najbardziej odpowiednią dla biznesowych planów właściciela – zajmuje to zaledwie 24 godziny. Podobnie szybko odbywa się przekazanie udziałów firmy.

Po czwarte – szybki start. Shelf company może zacząć działać natychmiast po zakupie, dzięki czemu właściciel od razu może zacząć zarabiać pieniądze. Nie ma żadnego okresu oczekiwania czy weryfikacji pomiędzy założeniem (w tym przypadku nabyciem) firmy, a rozpoczęciem pracy.

Po piąte – wiarygodność. Ta zaleta odnosi się do wizerunku firmy. Mimo iż pozostająca w uśpieniu, shelf company cały czas istnieje, co stwarza obraz długowieczności i stabilności spółki. W przeciwieństwie do nowo powstałych firm, muszących dopiero zdobywać swoją reputację, gotowa spółka ma ją już niejako wyrobioną, dzięki samemu faktowi odpowiednio długiego istnienia.

Po szóste – nazwa. Każdy biznesmen chciałby, aby nazwa jego firmy była rozpoznawana, kojarząca się z jego nazwiskiem, czy też jakością oferowanych towarów/usług. W przypadku shelf company zmiana nazwy firmy jest jak najbardziej możliwa, a co najważniejsze: bezpłatna.

Po siódme – opcje dodatkowe. Nabywca shelf company może liczyć na coś, co możemy nazwać pakietem „de luxe”, czyli gotową spółkę posiadającą takie dodatki jak np. nadany już numer VAT lub działające konto bankowe. Nie trzeba dodawać, ze wiąże się to z kolejną oszczędnością czasu, jaki trzeba by przeznaczyć na dopełnienie dodatkowych formalności.

Wszystkie powyższe cechy sprawiają, że zakup shelf company, czyli istniejącej już, gotowej do natychmiastowej pracy spółki jawi się jako bardzo łatwy, a jednocześnie opłacalny krok. Warto zaznaczyć, że jest to niemal idealne rozwiązanie dla tych, którzy chcą jak najszybciej wejść na rynek.

Każdemu zainteresowanemu przeniesieniem firmy do Anglii polecamy artykuły z naszego bloga

 

5 niezmiennych korzyści z przeniesienia firmy do Anglii.

Brytyjska spółka limited, 12 najważniejszych faktów.

Księgowość spółki limited. 

Firma w Anglii – jak założyć. 

P.S.

Jeśli firma w Anglii jest dla Ciebie interesująca, nie wahaj się zadać pytania naszym specjalistom. Gwarantujemy najwyższą na polskim rynku jakość świadczonych usług popartą brytyjskim wykształceniem naszych księgowych. Jesteśmy dostępni pod:

info@firmawanglii.pl     +48 22 2701 282 

Dodaj komentarz