590 Kingston Road
London, SW20 8DN

Nie ulega wątpliwości, że Wielka Brytania jest wyjątkowo przyjazną lokalizacją dla działających na jej terytorium firm. Jak jednak sprawa wygląda w odniesieniu do osób, które chcą dobrze zarabiać, zachowując jednocześnie duży zakres swobody osobistej? Czy UK jest równie przyjazne dla tzw. freelancerów – bo o nich właśnie mowa? Przekonaj się dlaczego, firma w Anglii jest tak chętnie wybieraną formą prowadzenia działalności przez freelancerów. 

Freelancerzy – jaki rodzaj działalności jest dla nich w Wielkiej Brytanii najlepszy?

Ponieważ z samej definicji freelancer nie jest osobą zatrudnioną „na etat”, konieczne będzie w jego przypadku zarejestrowanie własnej działalności; pytanie – jakiego rodzaju?

Prawo UK przewiduje możliwość utworzenia różnego rodzaju struktur biznesowych, ale jeżeli mowa o freelancingu, należy skoncentrować się na dwóch z nich.

Pierwszym z nich jest samozatrudnienie (self-employment), bardzo często wybierane przez frelancerów ze względu na liczne korzyści, jakie im oferuje. Jakie konkretnie?

Przede wszystkim jest to zdecydowanie najprostsza forma działalności gospodarczej, skierowana głównie do tych, którzy stawiają pierwsze kroki w świecie samodzielnego biznesu. Nie wiąże się także ze zbyt dużą ilością formalności. Jest także bardzo łatwe do założenia; wystarczy mieszkać w UK minimum 183 dni w roku, posiadać numer NIN, dysponować tak podstawowymi informacjami jak adres, branża oraz dane kontaktowe zakładanej firmy, oraz poinformować urząd HMRC. Co więcej, zarejestrować działalność można do trzech miesięcy po rozpoczęciu pracy.

Freelancer pracujący na samozatrudnieniu ma także obowiązki. Są to opłacanie podatków i składek ubezpieczeniowych (w tym VAT, kiedy roczny dochód przekroczy 85 000 GBP/rok), gromadzenie dokumentacji związanej z działalnością oraz rozliczanie podatków z HMRC.

Do zalet tego rozwiązania można ponadto zaliczyć brak konieczności wynajmowania biur czy magazynów – można używać własnego sprzętu, jak np. aparaty fotograficzne czy zwykłe laptopy, realizować w pracy swoją pasję, oraz – co jest typowe dla freelancingu – samodzielne regulowanie zakresu obowiązków.

Należy jednak pamiętać, że samozatrudniony freelancer odpowiada za zobowiązania swojej firmy własnym majątkiem.

Druga forma to spółka limited (LTD), czyli odpowiednik polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Jest to bardziej skomplikowana od samozatrudnienia forma działalności, dlatego często jest to kolejny etap rozwoju zawodowego freelancerów, która podobnie jak samozatrudnienie przynosi konkretne korzyści.

Przede wszystkim – chociaż podobnie jak w przypadku samozatrudnienia – taką spółkę można prowadzić jednoosobowo (co daje tak miłą dla freelancera niezależność), jej właściciel/dyrektor odpowiada finansowo tylko do wysokości wniesionego wkładu, a nie całym swoim majątkiem. Nie musi być do tego rezydentem UK, co może stanowić znaczące ułatwienie: np. programista rejestrujący spółkę LTD może świadczyć usługi z terytorium Polski, ze swojego mieszkania, używając swojego komputera. Rejestracja spółki limited jest wręcz banalnie prosta – należy złożyć do Companies House formularz zawierający adres siedziby spółki, dane dyrektora oraz informacje dotyczące charakteru działalności.

Do obowiązków freelancera działającego pod szyldem LTD należą gromadzenie dokumentów firmowych, roczne rozliczenia podatkowe, opłata Corporation Tax oraz… prowadzenie spółki zgodnie z prawem.

Pozostałe rodzaje działalności możliwe do założenia w UK raczej nie powinny być rozpatrywane, ze względu na ich sprzeczności z założeniami freelancingu; np. spółka partnerska musi być założona przez minimum dwie osoby, co znacząco ogranicza ich niezależność (z pewnymi wyjątkami).

Każdemu zainteresowanemu przeniesieniem firmy do Anglii polecamy artykuły z naszego bloga

5 niezmiennych korzyści z przeniesienia firmy do Anglii.

Brytyjska spółka limited, 12 najważniejszych faktów.

Księgowość spółki limited. 

Firma w Anglii – jak założyć. 

P.S.

Zatrudnienie w Wielkiej Brytanii,  jest dla Ciebie interesujące, nie wahaj się zadać pytania naszym specjalistom. Gwarantujemy najwyższą na polskim rynku jakość świadczonych usług popartą brytyjskim wykształceniem naszych księgowych. Jesteśmy dostępni pod:

info@firmawanglii.pl     Firma w Anglii: +48 22 2701 282

 

Dodaj komentarz